48v*100ah
Battery Type :
Solid state
Cycle Life :
6000 cycles
Dimension (L*W*H) :
445*170*560mm
Application :
Model Number :
DL-W148V100AH
Weight :
43KG
Operating Temperature(℃) :
-20℃~65℃
Place of Origin :
Guangdong, China
Cathode Materials :
LiFePO4
Array Mode :
15S
Nominal Energy (KWh) :
5KWH
Nominal Voltage(V) :
48V
Discharge Cut-off Voltage (V) :
45V
Max. Continuous Charging Current(A) :
100A
Max. Continuous Discharging Current(A) :
100A
Cycle Life :
≥6000times@90%DOD
Communication Mode :
RS485/CAN
Warranty :
5years
Battery Size :
Pack
MOQ :
2 sets
Price :
Description
Energy Storage Solar Panel Power Home Inverter Systems LiFePO4 Battery
Direct Selling Wall-Mounted 48V 100AH Lithium Ion LiFePO4 Battery Cell 5KWH Energy Storage Battery for House