7499051002 10/100BASE-T non-PoE 2x1 Ports Magnetic RJ45 Jack
Characteristics
Applications
Electrical properties:
| properties | test conditions | value | unit | tol. | |
| Inductance | 100kHz / 100mV @ 8mA DC-Bias | OCL | 350 | µH | min. |
| Turns ratio | 100kHz / 100mV | TR | 1 : 1 | Tx | 3% |
| 1 : 1 | Rx | ||||
| Insertion Loss | 1-100MHz | IL | -1,2 | dB | max. |
| Return Loss | 1-30MHz @ 100Ω | RL | -16 | dB | min |
| 30-45MHz @ 100Ω | -14 | ||||
| 45-60MHz @ 100Ω | -13,5 | ||||
| 60-80MHz @ 100Ω | -12 | ||||
| Common Mode Rejection | 1-100MHz | CMR | -30 | dB | min |
| Crosstalk | 1-100MHz | CT | -30 | dB |
Shape and Dimensions:
Product picture:
About us
Company History
1997 ShareWay Technology CO., LTD. was founded in Shenzhen, Guangdong, China. Start selling the
discrete LAN Transformers, T1/E1 and xDSL Line Transformer.
1999 Established production base in Shenzhen, start producing the PoE Transformers, T1/E1
and xDSL Line Transformer.
2000 Obtained the ISO9000 certification.
2000 Develop PoE RJ45 connector which is with LAN transformers.
2002 Develop SMT and Vertical PoE RJ45 connector with magnetic.
2008 Develop SMT/DIP Power Inductor and Chokes
HOW TO ORDER
1. Please send me your datasheet or part number you need.
2. We will offer the replacement quotation for your reference
3. The free samples are available for your approval.
4. After sample testing, we will step into the mass order.
5. The Proforma Invoice will send for your confirmation
6. After the goods are finished, we send the goods to you and tell you the tracking number.
7. We will track your goods until you receive the goods.
Remarks:
1. Sample orders are available.
2. Price is negotiable for orders of large quantities.
3. Customized orders (OEM/ODM orders) are available.
4. Contact us for the available flavors list. International Certifications:
1. ISO9001:2008
2. UL
3. Reach
4. RoHs
Our service:
1. 100% tested before shipping