JL-IMD/L50
MOQ :
1pc
Price :
100
Packaging Details :
standard export wooden case
Delivery Time :
15-20 working days
Payment Terms :
by T/T
Supply Ability :
100000pcs
Model :
High accuracy model
Inspection :
liquid proudct,such paste,sauce,jame
Auto reject :
Installed
Detection pipe size :
50mm;65mm;80mm
Name :
metal detector,metal detections machine
HS code :
alarm :
pilot lamp flash with alarm and conveyor stop
Auto rejection :
By customer optional
Description
Characteristics:
  1. New design for small pipe diameter 50,63,80mm.
  2. Automatic product identification technology, powerful ability to suppress product effect
3. Easy to be integrated in existing sealed pipe system
4. LCD display, Chinese&English operation menu;
5. Compact design, small occupied pipe length
6. Teflon food grade inner tube, high temperature and pressure resistance
8. Made of stainless steel, fairly good dustproof, waterproof ability. Easy to clearn.
Application:
Technical Parameter :
Model: JL-IMD-L50/L63/80 Pipeline Metal Detector
Detection Pipe diameter:
50mm/63mm/80mm
(50mm lightly frame design; 63mm,80mm heavy frame model)
Alarm method: Alarm and lamp flash
Auto reject: Automatically valve reject
Inner Pipe Material: Food Grade Teflon Tube
Display/Operation Panel LCD display with button design
Display/Operation Language
English/Chinese/Spanish
(Spanish Language by customer choose)
Pressure Requirements: ≥0.5Mpa
Power: AC110V/220V, 50-60hz
Net Weight: 150kg-200kgs
Detection sensitivity:
Model Detection Pipe
Detection sensitivity(Φ)
(Test by metal test card in the detection tube only)
L50 50MM Fe≧0.5mm;Non-fe≧1.0mm;Sus≧1.2mm
L63 63MM Fe≧0.6mm; Non-fe≧1.2mm;Sus≧1.5mm
L80 80MM Fe≧0.8mm;Non-fe≧1.5mm;Sus≧2.0mm