JL-IMD/L50
MOQ :
1pc
Price :
100
Packaging Details :
standard export wooden case
Delivery Time :
15-20 working days
Payment Terms :
by T/T
Supply Ability :
100000pcs
Model :
High accuracy model
Name :
metal detector, metal detection machines
Auto reject :
installed
Inspection for :
liquid product,such as paste,jam,sauce...
Pipe size :
50mm;65mm;80mm
HS code :
alarm :
pilot lamp flash with alarm and conveyor stop
Auto rejection :
By customer optional
Description
Characteristics:
▲Adapt phase discriminating technology that can efectively refrain product effect;
▲Adapt advanced DSP technology and leading intelligent algorithm which can improve detection
Sensitivity and promote stability of the machine;
▲Design for detection and separation of metal containants from pumped,liquid and paste products,
▲LCD display, English operation menu;
▲Easy to integrate in pipeline system bu quick connnectors.
▲Memory funcion for registering various products;
▲High sensitivity
▲Made of stainless steel,fairly good waterproof ability
Application:
Technical Parameter :
Diameter: 50
Sensitivity Feφ(mm): 0.5
Sensitivity SUS316φ(mm): 1.2
Alarm method : Sound and light alarm
Reject: When detecting metal reject automatically
Presure requirment: ≧ 1.6Mpa
Environment: Temperature 10-40 C;Humidity less than 85%
(Avoid freezing condensation)
Power: 220V/110V AC
Detection pIpe size Detection Sensibility
50mm Fe 0.6mm Non-fe 0.8mm Sus 1.0mm
65mm Fe 0.6mm; Non-fe 0.8mm Sus 1.0mm
80mm Fe 0.6mm Non-fe 0.8mm Sus 1.0mm