S8VK-S12024
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1
Price :
1
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
Delivery Time :
5-8 work daysRockwell Automation
Packaging Details :
New in original boxRockwell Automation
Condition :
new
Rated torque :
1.3 Nm
Peak torque :
3.65 Nm
warranty :
1 year
Encoder resolution :
13 Bit
Power - Rated :
120W
RPM :
3000 RPM
Voltage - Rated :
200VAC
Description
OMRON S8VK-S12024 SWITCH MODE 120 WATT 24 VDC 5 AMP 100-240 VAC PUSH IN
Product information OMRON S8VK-S12024 :
  • Manufacturer : Omron
  • Product No. : S8VK-S12024
  • peration possible at ambient temperatures from -40 to 70°C.
  • Side-by-side mounting possible (up to 55°C).
  • Power Boost function at 120%.
  • 12 month Northern Industrial Warranty
More information:
1.The value is when both rated output voltage and rated output current are satisfied.
4. If the output voltage adjuster (V. ADJ) is turned, the voltage will increase by more than 28 V min of the voltage adjustment range. When adjusting the output voltage, confirm the actual output voltage from the product and be sure that the load is not damaged.
5. A characteristic when the ambient operating temperature of 25°C.
Power rating 120 W
Output voltage 24 VDC
Efficiency 90% typ. (at 115 VAC input)
92% typ. (at 230 VAC input)
Input Rated input voltage 100 to 240 VAC
Allowable input voltage variable range 85 to 264 VAC (Single-phase)/265 to 300 VAC (1 s)
90 to 350 VDC
Frequency 50/60Hz (47 to 63 Hz)
Rated input current 1.2 A typ. (at 115 VAC input)
0.63 A typ. (at 230 VAC input)
Power factor 0.9 min.
Leakage current 0.5 mA max. (at 115 VAC input)
1 mA max. (at 230 VAC input)
Inrush current (cold start at 25 ℃) 16 A typ. (at 115 VAC input)
32 A typ. (at 230 VAC input)
Output Rated output current 5 A
Output voltage variable range 21.6 to 28 V With V.ADJ
Rated output power 120 W
Maximum peak current 6 A
Ripple 110 mV(p-p) max.
Static input variation influence 0.5% max.
Static load variation influence 1.5% max.
Ambient temperature variation influence 0.05%/℃ max.
Start up time 1000 ms max. (at 115 VAC input)
1000 ms max. (at 230 VAC input)
Hold time 45 ms typ. (at 115 VAC input)
45 ms typ. (at 230 VAC input)