BCA65S30D4
Model Number :
BCA65S30D4
Package :
TO-247-2
Description
Product Overview
The BCA65S30D4 is a 650V, 30A Silicon Carbide Schottky Diode from Bestirpower, leveraging advanced SiC technology for excellent low forward voltage and robustness. This diode is designed for high power efficiency applications, offering negligible reverse recovery, high-speed switching, and temperature-independent switching. It is ideal for use in switch-mode power supplies, solar inverters, data centers, and uninterruptible power supplies, contributing to reduced system size and cost.
Product Attributes
  • Brand: Bestirpower
  • Material: Silicon Carbide (SiC)
  • Technology: Schottky Diode
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Symbol Parameter Test Conditions Value Unit
VRRM Repetitive Peak Reverse Voltage 650 V
IF Forward Current TC = 25 63 A
IF Forward Current TC = 135 33 A
IF Forward Current TC = 141 30 A
IF,SM Non-Repetitive Forward Surge Current TC = 25, tp = 10 ms 189 A
IF,SM Non-Repetitive Forward Surge Current TC = 110, tp = 10 ms 126 A
IF,RM Repetitive Peak Forward Surge Current TC = 25, tp = 10 ms 170 A
I2t I2t value TC = 25, tp = 10 ms 179 As
I2t I2t value TC = 110, tp = 10 ms 79 As
Ptot Power Dissipation TC = 25 292 W
Ptot Power Dissipation TC = 110 126 W
Ptot Power Dissipation TC = 150 49 W
TJ,TSTG Operating Junction and Storage Temperature -55 to +175
RJC Thermal Resistance, Junction to Case, Typ. 0.51 /W
VF Forward Voltage IF=20A, TJ=25 - 1.56 1.7 V
VF Forward Voltage IF=20A, TJ=175 - 2.2 - V
IR Reverse Current VR = 650 V, TJ= 25 - 0.01 5 A
IR Reverse Current VR = 650 V, TJ= 175 - 1 - A
QC Total Capacitive Charge VR = 400 V, TJ = 25 - 17.5 72 nC
C Total Capacitance VR = 0 V, f = 1MHz - 1303 - pF
C Total Capacitance VR = 200 V, f = 1MHz - 136 - pF
C Total Capacitance VR = 400 V, f = 1MHz - 128 - pF
EC Capacitance Stored Energy VR = 400 V, TC = 25 - - J
2512111635_Bestirpower-BCA65S30D4_C53152690.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Silicon Carbide Schottky Diode for Power Supplies and Solar Inverters Bestirpower BCA65S30D4 650V 30A
Ask Latest Price
Reverse Leakage Current (Ir) :
10nA@650V
Voltage - Forward(Vf@If) :
1.56V@20A
Current - Rectified :
30A
Description :
1.56V@20A 30A TO-247-2 Single Diodes RoHS
Mfr. Part # :
BCA65S30D4
Model Number :
BCA65S30D4
Contact Supplier