BT12-001A(BT12-93) 12 Position Panel Barrier Terminal Block For Car Amplifier
Descriptions
Applications:
Car amplifier audio signal distribution and power distribution/connection.
Features of Terminal Block
Long life and Good Cosmetic Performance
Stable distributing performance
RoHS Compliant
Car Amplifier Barrier Terminal Block 12 Position BT12-001A BT12-93 RoHS Compliant
Product Specifications
1.Materials & Finish Spec
Screw: Steel , Finish: Nickel plating with Copper underneath
Body: PBT or PC UL94-V0
Terminal: Zinc Alloy, Finish: Tin/Nickel/with Copper underneath or Gold plating
2.Electrical Characteristics
Rated voltage: 300VDC
Rated current: 35A
Insulation resistance: ≥1000Ω
Wire range: 12-22AWG withstanding
Withstand voltage: 1500V AC/minute
3.Mechanical Specification
Torque: 15.7Lb/in
Installation: PCB Insertion and Welding
Operating temperatures: -40°C to 85°C
Our Advantage
More than 10 years of experience in research and development production design.
10+ dedicated and experienced engineers and designers in R&D department.
100+ experienced workers for high quality products
Professional quality team and test equipment to ensure product quality.
Our Services
1. Offer one year warranty
2. OEM/ODM service to meet all your requirement
3. 24 hours to reply your inquiries
4. Strong R&D team for technical supporting
5. Offer free sample for test
FAQ
Q: Can I get sample from you?
Q: Do you accept customization?
A: Yes, customization is acceptable, please contact our sales staffs for details.
Q: Can you provide help for technical issues?
Car Amplifier Barrier Terminal Block 12 Position BT12-001A BT12-93 RoHS CompliantCar Amplifier Barrier Terminal Block 12 Position BT12-001A BT12-93 RoHS CompliantCar Amplifier Barrier Terminal Block 12 Position BT12-001A BT12-93 RoHS Compliant
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
SANNI
Model Number :
BT12-93
Place of Origin :
China
MOQ :
1000pcs
Price :
USD1.5~2.5 per pc
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier
video