RV24YNME20SB103
Place of Origin :
China
MOQ :
2000PCS
Price :
USD6~USD7.5per pc
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
30000pcs/Month
Delivery Time :
25 Working days
Packaging Details :
2000PCS/BOX
Model NO. :
RV24YNME20SB103
Mount Direction :
Horizontal
Switch :
Rotary Switch
Shell Material :
Brass With Nickel Plating
Base Material :
ABS Black
Terminal :
Copper With Silver Plating
Resistance :
10KΩ
Customization :
Available | Customized Request
Description
RV24YNME20SB103 Rotary Potentiometer With Rotary Switch For Mechanical And Medical Equipment
Description of Rotary Potentiometer
Features of Rotary Potentiometer
Good sealing performance
Using plastic sealing structure, can effectively deal with wave welding.
Push-pull switch or rotating switch can be chosen.
Can be with positioning.
Shaft length and shape can be adjusted.
A variety of mounting methods for choice.
RV24YNME20SB103 Rotary Potentiometer For Mechanical And Medical Equipment
Specification of Rotary Potentiometer
1.Electrical Characteristics
Total resistance 1KΩ-2MΩ
Total resistance tolerance ±10%
Residual resistance 3Ω Max
Rated Power At 40℃: B :0.4W / R ≦ 1kΩ , 0.3W / 1kΩ <R ≦ 10kΩ , 0.25W / 10kΩ <R
A, C :0.2W / R ≦ 1kΩ , 0.2W / 1kΩ <R ≦ 10kΩ , 0.15W / 10kΩ <R
At 85℃ : OW
Insulation resistance 100MΩ min.(DC 1,000V)
Dielctrical proof AC 1,000V 1minute
Electrical angle 280 ± 10°
2.Mechanical Characteristics
Rotation stopper strength 900N・m min.(9.18kgf・cm min.)
Total rotation angle 300o±5o
Totational torque 5 ~ 30mN・m (51 to 306gf・cm)
Key push-pull strength Min:8Kgf
Terminal Strength 5N for 1 minute
3.Environmental Performance
Operating temperature range -10oC to +85oC
4.Welding Performance
Reference for hand soldering 235℃ 5sec.