RV24YN20SB103
Place of Origin :
China
MOQ :
2000PCS
Price :
USD5~USD5.5per pc
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
30000pcs/Month
Delivery Time :
25 Working days
Packaging Details :
2000PCS/BOX
Model NO. :
RV24YN20SB103
Mount Direction :
Horizontal
Units :
Single
Shell Material :
Brass With Nickel Plating
Base Material :
ABS Black
Terminal :
Copper With Silver Plating
Resistance :
10KΩ
Customization :
Available | Customized Request
Description
RV24YN20SB103 Rotary Potentiometer 24mm Metal Shaft Potentiometer For Mechanical and Medical Equipment
Application of Rotary Potentiometer
Features of Rotary Potentiometer
Good sealing performance
Using plastic sealing structure, can effectively deal with wave welding.
Push-pull switch or rotating switch can be chosen.
Can be with positioning.
Shaft length and shape can be adjusted.
A variety of mounting methods for choice.
RV24YN20SB103 Rotary 24mm Potentiometer For Mechanical Medical Equipment
Specification of Rotary Potentiometer
1.Mechanical Characteristics
Rotation stopper strength 900N・m min.(9.18kgf・cm min.)
Total rotation angle 300o±5o
Totational torque 5 ~ 30mN・m (51 to 306gf・cm)
Key push-pull strength Min:8Kgf
Terminal Strength 5N for 1 minute
2.Electrical Characteristics
Total resistance 1KΩ-2MΩ
Total resistance tolerance ±10%
Residual resistance 3Ω Max
Rated Power
At 40℃: B :0.4W / R ≦ 1kΩ , 0.3W / 1kΩ <R ≦ 10kΩ , 0.25W / 10kΩ <R
A, C :0.2W / R ≦ 1kΩ , 0.2W / 1kΩ <R ≦ 10kΩ , 0.15W / 10kΩ <R
At 85℃ : OW
Insulation resistance 100MΩ min.(DC 1,000V)
Dielctrical proof AC 1,000V 1minute
Electrical angle 280 ± 10°
3.Environmental Performance
Operating temperature range -10oC to +85oC
4.Welding Performance
Reference for hand soldering 235℃ 5sec.
Our Services
1. Offer 1 year warranty
2. OEM/ODM service to meet all your needs
3. within 24 hours to reply your inquiries
4. Strong R&D team for technical support
5. Offer free sample for test
RV24YN20SB103 Rotary 24mm Potentiometer For Mechanical Medical EquipmentRV24YN20SB103 Rotary 24mm Potentiometer For Mechanical Medical EquipmentRV24YN20SB103 Rotary 24mm Potentiometer For Mechanical Medical EquipmentRV24YN20SB103 Rotary 24mm Potentiometer For Mechanical Medical EquipmentRV24YN20SB103 Rotary 24mm Potentiometer For Mechanical Medical EquipmentRV24YN20SB103 Rotary 24mm Potentiometer For Mechanical Medical Equipment
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
SANNI
Model Number :
RV24YN20SB103
Place of Origin :
China
MOQ :
2000PCS
Price :
USD5~USD5.5per pc
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier
video