SMP Right Angle Semi Rigid Cable Assembly Female to Female 58mm Cable SFT-50-2-1/.086
Specifiacation:
Electrical Characteristics
Impedance 50Ω
Frequency Range Connect with solf cable DC~12.4GHz
Connect with semi-rigid cable DC~18GHz
Rated Voltage 335VRMS
Dielectrics Voltage-resistance 1000VRMS
Insulation Resistance ≥5000MΩ
Center Resistance Center Conductor ≤3.0mΩ
Outer Conductor ≤2.0mΩ
VSWR ≤1.3
Material & Mechanical Characteristics
Center Conductor Male Brass Gold plated
Female Sn-P Bronze Gold plated
Elastic Contact Beryllium bronze Nickel plated
Shell and other Metal Parts Brass Nickel plated
Stainless Passivation
Crimping Sleeve Brass Nickel plated
Insulators PTFE
Sealing Ring Silicone Rubber
Durability 500 cycles
Tightening torque of connection 0.79-1.13N .m
Application:
* Broadband
* Instrumentation
* Antennas
* Telecom
* Aerospace
* Phased array antennas
* Telecommunications
* Board-to-board interconnect
Product Detail:
Features
•0-26.5 GHz
•Standard brass, non-magnetic brass and stainless steel material options
•Patented High Frequency and Self Fixture end launch connectors
•Quick connect cable plugs and adapter
Assembly shop capability:
*Automatic stripping
*Automatic laser stripping
*Temperature controlled soldering
*Clean room
*Laser marking
Advantages:
√ Specializes in manufacturing RF connector more than 20 years
√ Have long and rich cooperation experience with national project components supply
√ With our own factory with 35,000㎡
√ Replace Lemo, Molex ,YEONHO ,Tyco ,AMP,KET,JWT,JMT, Cvilux, GTK ect. with short delivery
√ Competitive price
√ Strict quality control (QA Report) ,passed ,ISO9001,ROHS, CE
√ Monthly average turnover is 10million
√ Custom-made (ODM) orders welcome here
√ We are committed to providing high-quality products to customers
Product Cataloge:
RF Adapter
SMA/SSMA RF Connector
SMP/SSMP RF Connector
TNC RF Connector
N Type RF Connector
MCX/MMCX RF Connector
BNC RF Connector Millimeter Wave Connectors(2.4mm, 2.92mm)
RF Cable Assemblies
Waveguide to Coaxial Adapter
Glass-to-metal Hermetic Seals
J30J Series Connector
Microwave Rotary Joints
NOTE:
ls.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
ELT (Elite)
Model Number :
SMP-KWB2-12/SMP-KWB2-12-58
Certification :
CE ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
10
Price :
Negotiable
Contact Supplier