SSMB Female Right Angle Coaxial Connector RF Cable Assemblies with Cable SFF-50-1/RG178
SSMB Female Right Angle Coaxial Cable Assemblies / Au Plated with Cable SFF-50-1/RG178 Diameter=0.31mm
Specifiacation:
Material & Mechanical Characteristics
Body
Brass CuZnSn/Ni Plated
Insulator PTFE
Center conductor
Brass Au Plated
Beryllium-copper Au Plated
Durability Mating cycles ≥500
Temperature Range -40-+85℃
Electrical Characteristics
Characteristic Impedance 50ohm
Frequency Range 0~3GHz
VSWR ≤1.3
Dielectric Withstanding Voltage ≥1500VRMS, 50Hz, at sea level
Dielectric Resistance ≥5000MΩ
Contact Resistance Center conductor ≤1.5mΩ
Outer conductor ≤0.2mΩ
Application:
* Computer/LANs
* Instrumentation
* Basic facility
* Mobile communication
* Instrumentation
* Base Station
* Outdoor facilities
* Radar,microwave
* Radio, TV aerial system
* Microwave RF device
Detailed Drawing
Purchasing of ready-made microwave cable assembly lines provides important benefits:
• Perfect assembly, no rejects
• No need for training assembly personnel
• No capital investment for assembly provisions
• Precisely matched cables and connectors from
the same manufacturer
• Xi'an Elite Electronic guaranties quality
Assembly shop capability:
*Automatic stripping
*Automatic laser stripping
*Temperature controlled soldering
*Clean room
*Laser marking
Advantages:
experienced workers with over 10 production line
√ Specializes in manufacturing RF connector more than 16 yearS
√ Competitive price
√ Strict quality control (QA Report) ,passed ,ISO9001,ROHS, CE
√ Monthly average turnover is 10million
√ Custom-made (ODM) orders welcome here
√ We are committed to providing high-quality products to customers
√ With our own factory with 35,000㎡
√ Replace Lemo, Molex ,YEONHO ,Tyco ,AMP,KET,JWT,JMT, Cvilux, GTK ect. with short delivery
Product Cataloge:
RF Adapter
SMA/SSMA RF Connector
Waveguide To Coaxial Adapter
TNC RF Connector
N Type RF Connector
Microwave Rotary Joints
Millimeter Wave Connectors(2.4mm, 2.92mm)
RF Cable Assemblies
MCX/MMCX RF Connector
Glass-to-metal Hermetic Seals
J30J Series Connector
BNC RF Connector
Packaging & Delivery:
* Standard Export Carton
* According to customers' requirements
NOTE:
ls.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
ELT (Elite)
Model Number :
SSMB-KW2-1/SSMB-KW2-40
Certification :
CE ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
100pcs
Price :
Negotiable
Contact Supplier