NT173WDM-N17
Certification :
RoHS
Place of Origin :
Shenzhen, China
MOQ :
1 piece
Price :
Please contact us for latest price
Payment Terms :
T/T, L/C, Credit card, PayPal
Delivery Time :
5-8 working days
Packaging Details :
50 cm * 40 cm * 16 cm
Size (inch) :
17.3 inch
Resolution :
1600x900
Aspect ratio :
16:9
Active area :
382.08 x 214.92 mm (W*H)
brightness (cd/㎡) :
200 nit
Signal pins :
30 Pins
Description
Parameter:
Product name: Color TFT LCD Screen
Product number: NT173WDM-N17
Core parameters: 17.3" TN LCM 1600*900 220nits WLED eDP 30pins
Application products: Laptop
Panel type: a-Si TFT-LCD
Display size: 17.3 inch
Resolution: 1600*900
Aspect ratio: 16:9
Physical shape: Plane rectangle
Display area(A.A): 382.08 x 214.92 mm (W*H)
physical dimension: 398.1 x 249.05 mm (W*H)
Maximum thickness: 4 mm
Liquid crystal family: TN soft screen
Polarized film: Transmissive
brightness: 220 (Typ.)
Transmission contrast: 500:1 (Typ.)
Viewing angle: 45/45/15/30 (Min.)(CR≥10) (Left/Right/Up/Down)
Best viewing angle: 6 o'clock
Display color: 262K
Backlight type: WLED
signal type: eDP
Signal pins: 30 Pins
touchscreen: No touch
Operating temperature: 0~50°C
storage temperature: -20~60°C
Warranty: 1 year
More models of 17.3 inch
17.3” 1600x900 NT173WDM-N27 / NT173WDM-N26 / NT173WDM-N25 / NT173WDM-N24 / NT173WDM-N23 / NT173WDM-N21 / NT173WDM-N17 / NT173WDM-N15