S5755-S48P8Y
Price :
1100-1255USD
Product Name :
Ethernet Switch
Memory :
4 GB
Description
S5755-S48P8Y 98012716 48*10/100/1000 BASE-T Ports (PoE+) 48 Port Ethernet Switch
Description
Pictures
Basic dimensions (excluding the parts protruding from the body): 43.6 mm x 442.0 mm x 420.0 mm (1.72 in. x 17.40 in. x 16.54 in.)
Maximum dimensions (the depth is the distance from ports on the front panel to the parts protruding from the rear panel): 43.6 mm x 442.0 mm x 454.0 mm (1.72 in. x 17.4 in. x 17.87 in.)
Dimensions with packaging (H x W x D) [mm(in.)] 145.0 mm x 650.0 mm x 550.0 mm (5.71 in. x 25.59 in. x 21.65 in.)
Chassis height [U] 1 U
Chassis material Metal
Weight without packaging [kg(lb)] 5.54 kg (12.21 lb)
Weight with packaging [kg(lb)] 7.95 kg (17.53 lb)
Typical power consumption [W]
30% traffic under the ATIS standard, dual power modules:
- 72 W (all ports used)
Typical heat dissipation [BTU/hour]
- 245.67 (all ports used)
Maximum power consumption [W]
  • 100% traffic under the ATIS standard, dual power modules, and without PoE:
  • 74 W (all ports used)
  • Full PoE load, three 1000 W power modules: 1881 W (PoE: 1680 W)
Maximum heat dissipation [BTU/hour]
  • 252.49 (all ports used)
  • Full PoE load, three 1000 W power modules: 6418.08
Static power consumption [W] 34 W
MTBF [years] 92.12 years
Availability > 0.99999
Noise at normal temperature (acoustic power) [dB(A)] 30% PoE load: 52.20 dBA
Noise at normal temperature (acoustic pressure) [dB(A)] 30% PoE load: 38.5 dBA
Number of power slots 3
Number of fans modules 2
Redundant power supply
1+1+1
Pluggable AC and DC power modules can be used together in the same switch.
Restriction on the operating temperature variation rate [°C(°F)]
  • The operating temperature exceeds 45°C (113°F) for a maximum of 96 consecutive hours in a year.
  • The number of times the operating temperature exceeds 45°C (113°F) is less than or equal to 15 in one year.
Storage temperature [°C(°F)] –40°C to +70°C (–40°F to +158°F)
Long-term operating relative humidity [RH] 5% RH to 95% RH, non-condensing
Rated input voltage [V]
  • AC input: 100 V AC to 130 V AC, 200 V AC to 240 V AC; 50/60 Hz
  • High-voltage DC input: 240 V DC
  • DC input: –48 V DC to –60 V DC
Input voltage range [V]
  • AC input: 90 V AC to 290 V AC; 45 Hz to 66 Hz
  • High-voltage DC input: 190 V DC to 290 V DC
  • DC input: -38.4 V DC to -72 V DC
Memory 4 GB
USB Supported
RTC Supported
RPS input Not supported
Power supply surge protection [kV]
  • Configured with AC power modules: ±6 kV in differential mode and ±6 kV in common mode
  • Configured with DC power modules: ±2 kV in differential mode and ±4 kV in common mode
Ingress protection level (dustproof/waterproof) IP20
Types of fans Built-in
Heat dissipation mode Air cooling for heat dissipation, intelligent fan speed adjustment
Airflow direction Air intake from front and right and air exhaust from rear
Manufacturing certification
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: