S5735-S48HJ4XE-V2
Place of Origin :
China
MOQ :
1 unit
Price :
340-689USD
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
1000 units
Delivery Time :
7 work days
Packaging Details :
Original brand carton
Product Name :
Ethernet Network Switch
Chassis material :
Metal
function :
LACP, POE, QoS, SNMP, Stackable, VLAN Support
Memory :
2 GB
PoE :
Supported
Description
S5735-S48HJ4XE-V2 98012653 8*2.5GE SFP Ports 48*PoE++ Ports Ethernet Network Switch
Description
Pictures
Specification
Item Specification
Dimensions without packaging (H x W x D) [mm(in.)]
Basic dimensions (excluding the parts protruding from the body): 43.6 mm x 442.0 mm x 420.0 mm (1.72 in. x 17.40 in. x 16.54 in.)
Maximum dimensions (the depth is the distance from ports on the front panel to the parts protruding from the rear panel): 43.6 mm x 442.0 mm x 445.5 mm (1.72 in. x 17.40 in. x 17.54 in.)
Dimensions with packaging (H x W x D) [mm(in.)] 145.0 mm x 650.0 mm x 550.0 mm (5.71 in. x 25.59 in. x 21.65 in.)
Chassis height [U] 1 U
Chassis material Metal
Weight without packaging [kg(lb)] 6.3 kg (13.89 lb)
Weight with packaging [kg(lb)] 8.29 kg (18.28 lb)
Typical power consumption [W] 104.6 W
Typical heat dissipation [BTU/hour] 356.9 BTU/hour
Maximum power consumption [W]
- Without PoE:
155 W (with two 600 W AC power modules)
169 W (with two 1000 W AC power modules)
178 W (with two 1000 W DC power modules)
- Full PoE load: 1949 W (PoE: 1674 W, with two 1000 W AC power modules)
Maximum heat dissipation [BTU/hour]
- Without PoE:
528.9 (with two 600 W AC power modules)
576.6 (with two 1000 W AC power modules)
607.4 (with two 1000 W DC power modules)
- Full PoE load: 6650.2 (PoE: 5711.9, with two 1000 W AC power modules)
Static power consumption [W] 67.1 W
MTBF [years] 57.14 years
Availability > 0.99999
Noise at normal temperature (acoustic power) [dB(A)] 52.1 dB(A)
Noise at normal temperature (acoustic pressure) [dB(A)] 38.42 dB(A)
Number of card slots 0
Number of power slots 2
Number of fans modules 2
Redundant power supply
1+1
Power modules without fans and power modules with fans cannot be installed in the same chassis.
Restriction on the operating temperature variation rate [°C(°F)]
Devices cannot start when the temperature is lower than 0°C (32°F).
Storage temperature [°C(°F)] –40°C to +70°C (–40°F to +158°F)
Long-term operating relative humidity [RH] 5% RH to 95% RH, non-condensing
Long-term operating altitude [m(ft.)] 0–5000 m (0–16404 ft.)
Storage altitude [m(ft.)] 0-5000 m (0-16404 ft.)
Power supply mode Pluggable power supply
Rated input voltage [V]
  • AC input: 100 V AC to 240 V AC; 50/60 Hz
  • High-voltage DC input: 240 V DC
  • DC input: –48 V DC to –60 V DC
Input voltage range [V]
  • AC input: 90 V AC to 290 V AC; 45–65 Hz
  • High-voltage DC input: 190 V DC to 290 V DC
  • DC input: -38.4 V DC to -72 V DC
Memory 2 GB
Flash memory Physical space: 1 GB
Console port RJ45
Eth Management port RJ45
USB Supported
RTC Not supported
RPS input Not supported
Power supply surge protection [kV]
  • Configured with AC power modules: ±6 kV in differential mode and ±6 kV in common mode
  • Configured with DC power modules: ±2 kV in differential mode and ±4 kV in common mode
Ingress protection level (dustproof/waterproof) IP20
Types of fans Built-in
Heat dissipation mode Air cooling for heat dissipation, intelligent fan speed adjustment
Airflow direction Air intake from left, front, and right and air exhaust from rear
PoE Supported
Certification
EMC certification
Safety certification
Manufacturing certification
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: