S5755-S48P8YZ
Price :
1250-1500USD
Product Name :
Ethernet Switch
Memory :
4 GB
Description
S5755-S48P8YZ 98012715 8*25GE SFP28 Ports Gigabit Ethernet Switch
Description
Pictures
Basic dimensions (excluding the parts protruding from the body): 43.6 mm x 442.0 mm x 420.0 mm (1.72 in. x 17.40 in. x 16.54 in.)
Maximum dimensions (the depth is the distance from ports on the front panel to the parts protruding from the rear panel): 43.6 mm x 442.0 mm x 454.0 mm (1.72 in. x 17.4 in. x 17.87 in.)
Dimensions with packaging (H x W x D) [mm(in.)] 145.0 mm x 650.0 mm x 550.0 mm (5.71 in. x 25.59 in. x 21.65 in.)
Chassis height [U] 1 U
Chassis material Metal
Weight without packaging [kg(lb)] 6.06 kg (13.36 lb)
Weight with packaging [kg(lb)] 8.47 kg (18.67 lb)
Typical power consumption [W]
30% traffic under the ATIS standard, dual power modules:
- 71 W (all ports used)
Typical heat dissipation [BTU/hour]
- 242.26 (all ports used)
Maximum power consumption [W]
  • 100% traffic under the ATIS standard, dual power modules, and without PoE:
  • 73 W (all ports used)
  • Full PoE load, three 1000 W power modules: 1880 W (PoE: 1680 W)
Maximum heat dissipation [BTU/hour]
  • 249.08 (all ports used)
  • Full PoE load, three 1000 W power modules: 6414.66
Static power consumption [W] 34 W
MTBF [years] 89.60 years
Availability > 0.99999
Noise at normal temperature (acoustic power) [dB(A)] 30% PoE load: 52.9 dBA
Noise at normal temperature (acoustic pressure) [dB(A)] 30% PoE load: 39.2 dBA
Number of card slots 1
Number of power slots 3
Number of fans modules 2
Redundant power supply
1+1+1
Pluggable AC and DC power modules can be used together in the same switch.
Restriction on the operating temperature variation rate [°C(°F)]
  • The operating temperature exceeds 45°C (113°F) for a maximum of 96 consecutive hours in a year.
  • The number of times the operating temperature exceeds 45°C (113°F) is less than or equal to 15 in one year.
Storage temperature [°C(°F)] –40°C to +70°C (–40°F to +158°F)
Long-term operating relative humidity [RH] 5% RH to 95% RH, non-condensing
Rated input voltage [V]
  • AC input: 100 V AC to 130 V AC, 200 V AC to 240 V AC; 50/60 Hz
  • High-voltage DC input: 240 V DC
  • DC input: –48 V DC to –60 V DC
Input voltage range [V]
  • AC input: 90 V AC to 290 V AC; 45 Hz to 66 Hz
  • High-voltage DC input: 190 V DC to 290 V DC
  • DC input: -38.4 V DC to -72 V DC
Memory 4 GB
USB Supported
RTC Supported
RPS input Not supported
Power supply surge protection [kV]
  • Configured with AC power modules: ±6 kV in differential mode and ±6 kV in common mode
  • Configured with DC power modules: ±2 kV in differential mode and ±4 kV in common mode
Ingress protection level (dustproof/waterproof) IP20
Types of fans Pluggable
Heat dissipation mode Air cooling for heat dissipation, intelligent fan speed adjustment
Airflow direction Air intake from front and right and air exhaust from rear
Manufacturing certification
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: