AR6710-L14T2X4
Certification :
CQC
Place of Origin :
China
MOQ :
1 unit
Price :
560-960USD
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
1000 units
Delivery Time :
7 work days
Packaging Details :
Original brand carton
Product Name :
Enterprise Routers
Part Number :
02355PSD
Wi-Fi Transmission Standard: :
802.11ac
SDRAM :
4 G
CPU :
1.4 GHz, quad-core
Memory :
4 GB
Description
AR6710-L14T2X4 02355PSD 2*10GE SFP+ WAN 2*GE Copper LAN Enterprise Routers
Description
Pictures
AR6710-L14T2X4 02355PSD 2*10GE SFP+ WAN 2*GE Copper LAN Router
Specification
Item Specification
Installation type Rack
Chassis height [U] 1 U
Dimensions without packaging (H x W x D) [mm(in.)]
  • Basic dimensions (excluding the parts protruding from the body): 43.6 mm x 442.0 mm x 420 mm (1.72 in. x 17.4 in. x 16.54 in.)
  • Maximum dimensions (the depth is the distance from ports on the front panel to the handle on the rear panel): 43.6 mm x 442.0 mm x 420 mm (1.72 in. x 17.4 in. x 16.54 in.)
Dimensions with packaging (H x W x D) [mm(in.)] 175 mm x 550 mm x 710 mm (6.89 in. x 21.65 in. x 27.95 in.)
Weight with packaging [kg(lb)] 8.82 kg (19.44 lb)
Weight without packaging [kg(lb)] 5.612 kg (12.37 lb)
CPU 2.2 GHz, 8 Cores
Memory 4 GB
NAND Flash 2 GB
Console port RJ45
RTC Supported
LAN ports 8 x GE electrical, 4 x GE combo
WAN ports 2 x 10GE SFP+, 2 x GE electrical
Number of service board slots 4
MIC slots (default/maximum) 0/0
SIC slots (default/maximum) 4/4
WSIC slots (default/maximum) 0/2
XSIC slots (default/maximum) 0/1
Redundant MPUs Not supported
RPS input Not supported
PoE Not supported
IP rating IP20
MTBF [years] 52.58 years
MTTR [hours] 2 hours
Availability 0.9999956580
Typical power consumption [W] 41 W
Maximum power consumption [W] 52 W
Power supply mode AC built-in
Number of power modules 2
Rated input voltage [V] AC: 100 V to 240 V, 50 Hz/60 Hz
Input voltage range [V] AC: 90 V to 264 V, 45 Hz to 65 Hz
Maximum input current [A] AC: 3 A
Maximum output power [W] 150 W
Redundant power supply Dual power supplies in 1:1 backup mode
Types of fans Built-in
Number of fan modules 3
Heat dissipation mode Air cooling
Airflow Left-to-right airflow
Noise at normal temperature (acoustic power) [dB(A)] 57.2 dB(A)
Long-term operating temperature [°C(°F)]
0°C to 45°C (32°F to 113°F)
NOTE:
Long-term operating relative humidity [RH] 5% RH to 95% RH, non-condensing
Long-term operating altitude [m(ft.)] < 5000 m (16404.2 ft.)
Storage temperature [°C(°F)] -40°C to +70°C (-40°F to +158°F)
Overtemperature alarm Supported
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: