NetEngine AR6710-L50T2X4
Certification :
CQC
Place of Origin :
China
MOQ :
1 unit
Price :
890-1055USD
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
1000 units
Delivery Time :
7 work days
Packaging Details :
Original brand carton
Product Name :
Enterprise Routers
Part Number :
02354KAP
Wi-Fi Transmission Standard: :
802.11ac
SDRAM :
4 G
CPU :
1.4 GHz, quad-core
Memory :
4 GB
Description
NetEngine AR6710-L50T2X4 02354KAP 50*GE RJ45 2*10GE(SFP+) Enterprise Routers
Description
Item Details
Description AR6710-L50T2X4-T AC host, 50*GE RJ45, 2*10GE(SFP+), 1*USB 2.0, 4*SIC
Part Number 02354KAU
Model AR6710-L50T2X4-T
First supported version V600R022C00
Pictures
NetEngine AR6710-L50T2X4 02354KAP 50*GE RJ45 2*10GE SFP+ Router Enterprise
Specification
Item Specification
Installation type Rack
Chassis height [U] 1 U
Dimensions without packaging (H x W x D) [mm(in.)]
  • Basic dimensions (excluding the parts protruding from the body): 44.4 mm x 442.0 mm x 420 mm (1.75 in. x 17.40 in. x 16.54 in.)
  • Maximum dimensions (the depth is the distance from ports on the front panel to the handle on the rear panel): 44.4 mm x 442.0 mm x 442.5 mm (1.75 in. x 17.40 in. x 17.42 in.)
Dimensions with packaging (H x W x D) [mm(in.)] 185 mm x 550 mm x 650 mm (7.28 in. x 21.65 in. x 25.59 in.)
Weight with packaging [kg(lb)] 8.95 kg (19.73 lb)
Weight without packaging [kg(lb)] 5.75 kg (12.68 lb)
CPU Quad-core, 1.4 GHz
Memory 4 GB
NAND Flash 2 GB
Console port RJ45
RTC Supported
LAN ports 48 x GE electrical
WAN ports 2 x 10GE SFP+, 2 x GE electrical
Number of service board slots 4
MIC slots (default/maximum) 0/0
SIC slots (default/maximum) 4/4
WSIC slots (default/maximum) 0/2
XSIC slots (default/maximum) 0/1
Redundant MPUs Not supported
RPS input Not supported
PoE Not supported
IP rating IP20
MTBF [years] 45.61 years
MTTR [hours] 2 hours
Availability 0.9999949943
Typical power consumption [W] 83 W
Maximum power consumption [W] 115 W
Power supply mode
  • AC/HVDC pluggable
  • DC pluggable
Number of power modules 2
Rated input voltage [V]
Rated AC input voltage: 100 V to 240 V, 50 Hz or 60 Hz
Rated DC input voltage: –48 V DC to –60 V DC
Input voltage range [V]
Maximum AC input voltage: 90 V to 264 V, 47 Hz to 63 Hz
Maximum DC input voltage: –38.4 V DC to –72 V DC
Maximum input current [A]
AC: 3 A
DC: 2.5 A
Maximum output power [W]
AC: 350 W
DC: 240 W
Redundant power supply Dual power supplies in 1:1 backup mode
Types of fans Built-in
Number of fan modules 5
Heat dissipation mode Air cooling
Airflow Left-to-right airflow
Noise at normal temperature (acoustic power) [dB(A)] 57.2 dB(A)
Long-term operating temperature [°C(°F)]
0°C to 45°C (32°F to 113°F)
NOTE:
Long-term operating relative humidity [RH] 5% RH to 95% RH, non-condensing
Long-term operating altitude [m(ft.)] < 5000 m (16404.2 ft.)
Storage temperature [°C(°F)] -40°C to +70°C (-40°F to +158°F)
Overtemperature alarm Supported
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: