NetEngine AR8140-12G10XG
Certification :
CQC
Place of Origin :
China
MOQ :
1 unit
Price :
2360-3800USD
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
1000 units
Delivery Time :
7 work days
Packaging Details :
Original brand carton
Product Name :
Enterprise Routers
Part Number :
02353UNW
Application :
Telecommunication
Wi-Fi Transmission Standard: :
802.11ac
SDRAM :
4 G
Description
NetEngine AR8140-12G10XG 02353UNW 10*10GE(SFP+) Enterprise Routers
Description
Pictures
Specification
Item Specification
Cabinet installation standards ETSI 21-inch; IEC 19-inch
Dimensions without packaging (H x W x D) [mm(in.)] 222 mm x 220 mm x 442 mm (8.74 in. x 8.66 in. x 17.40 in.)
Chassis height [U] 5 U
Weight without packaging [kg(lb)] 10.6 kg (23.37 lb)
Weight without packaging (full configuration) [kg(lb)]
[NSP-240] 21.6 kg (47.6 lb)
[NSP-480] 24.5 kg (54.0 lb)
[NSP-1T] 26.8 kg (59.1 lb)
Typical power consumption (with configuration) [W]
649 W(NSP-240)
1009.2 W(NSP-480)
925 W(NSP-1T)
Typical heat dissipation (with configuration) [BTU/hour]
2105.6 BTU/hour(NSP-240)
3274.3 BTU/hour(NSP-480)
3001 BTU/hour(NSP-1T)
MTBF [year] 138.61 year
MTTR [hour] 0.5 hour
Availability 0.999999588
Flash memory
MPU:16 MB
NSP-50: 64 MB
NSP-120:64 MB
NSP-A:64 MB
NSP-B:64 MB
NSP-C:128 MB
NSP-D:128 MB
Power supply mode DC
Rated input voltage [V] –48 V/–60 V
Input voltage range [V] –40 V to –72 V
Maximum input current [A] 40 A
Maximum input cable size [mm²] 16mm^2. 6mm^2 (1-10 meters) recommended. 10mm^2 (10-20 meters) recommended. 16mm^2 (20-35 meters) recommended
Front-end circuit breaker/fuse [A] ≥50 A
Heat dissipation mode Air cooling
Airflow direction From left to right
Noise at normal temperature (acoustic power) [dB(A)] < 72 dB (meeting the ETSI 72 dBA standard)
Number of slots 15
Number of service board slots 8
Switching capacity
100 Gbit/s(NSP-50)
240 Gbit/s(NSP-120)
480 Gbit/s(NSP-A/B)
480 Gbit/s(NSP-240)
960 Gbit/s(NSP-C)
2 Tbit/s(NSP-D)
Redundant MPUs 1:1
Redundant network processing units 1:1
Redundant power supply 1+1
Long-term operating temperature [°C(°F)] 0°C(33.8°F) to 45°C(113°F)
Short-term operating temperature [°C(°F)] -5°C(23°F) to 55°C(131°F)
Enhanced operating temperature [°C(°F)] -5°C(23°F) to 65°C(149°F)
Restriction on the operating temperature variation rate [°C(°F)] ≤ 30°C/hour (54°F/hour)
Storage temperature [°C(°F)] -40°C(-40°F) to 70°C(158°F)
Long-term operating relative humidity [RH] 5% RH to 85% RH, non-condensing
Short-term operating relative humidity [RH] 5% RH to 95% RH, non-condensing
Storage relative humidity [RH] 5% RH to 95% RH, non-condensing
Storage altitude [m(ft.)] < 5000 m(< 16404.2 ft.)
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: