50BYJ46-6
Certification :
RoHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1Unit
Price :
Payment Terms :
MoneyGram, Western Union,Credit Card,T/T, L/C
Supply Ability :
10000Units/month
Delivery Time :
15-30 work days
Packaging Details :
Standard export package, or can be customized
Type :
Gear Motor
Torque :
High Torque
Construction :
Permanent Magnet
Continuous current(a) :
customized
Voltage(v) :
15V DC
quality system :
ISO9001
phase :
4
Description
High torque low-speed stepper motor 15VDC, 50BYJ46-6 low-noise PM stepper motor suitable for smart display stand fan air conditioning
This motor is a 50mm diameter high torque motor with a body thickness of 38mm and an output shaft height of 11.7mm. The shaft diameter is flat and can be customized according to customer needs
Customer needs are our efforts, please feel free to contact us!
Mechanical Dimension:MM
Application of High Torque 15VDC PM Reduction Motor 50BYJ46-6 geared stepper motor in Rotating Display Plates
Specifications
Product Name 50mm stepper motor
Model 50BYJ46-6
Resistance 23 mΩ±7%/phase
Pull-in torque 100 pps ,882mNm. (AT 15V DC)
Pull-in torque 206 pps ,637mNm. (AT 15V DC)
Detent Torque 147mN.m
Operating Temperature Range -0~+55 ℃
OEM & ODM SERVICE
AVAILABLE
Type of Wire Connect
Motor input method with Pin type,FPC, PCB, Lead wire etc.
These can be customized according to customer needs.
Type of Fixture Cover
The regular models are shown in the figure, and the special sizes can be customized.
Packing and Shipping:
Packaging and Shipping
  • The Micro Stepper Motor is packed in a sturdy box.
  • Protective packaging material is used to protect the product from damage during shipping.
  • The package is securely sealed.
  • The package is shipped through a reliable carrier.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
VIC-TECH
Model Number :
50BYJ46-6
Certification :
RoHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1Unit
Price :
Contact Supplier
video