AC110V-220V 50HZ/60HZ
Products Weight :
50kgs
Warranty :
1 year
Name :
body fat analyzer machine
Description
1. Product Introduction
DHM-800Z Ultrasonic Physical Checkup Machine can automatically measure the height, weight, blood
pressure, heart rate, fat percentage, fat mass,body composition (custom-made), body temperature
(custom-made), blood oxygen (custom-made) and Blood Suger(custom-made). At the same time it can
display the BMI value and connect with the computer for archiving.
for measuring height and precise sensor for measuring weight. It is also equipped with 8 inch or 10 inch LCD
measurement results, which greatly improves the efficiency and quality of physical checkup.
2.Technical Parameters
Material Iron
Origin Zhengzhou ,China
Self-weight 50kg
Self-height 235cm
Working Voltage AC110V-220V 50Hz/60Hz
Standby Power 10w
Weight Measurement 1-500kg
Height Measurement 80-200cm
Accuracy 0.5cm/0.1kg
Main Function
  • Height ,weight ,BMI
  • Blood pressure , heart rate
  • Fat mass, basal metabolism
  • Coin or paper money operated(optional)
  • Voice broadcast and Printing the measuring result by thermal printer
  • Temperature(Optional and custom-made)
  • Body Composition (Optional and custom-made)
  • blood oxygen (Optional and custom-made)
  • 19 inch LCD Advertisement Screen(Optional and custom-made) and 8 inch Touch Screen
  • Land wheel (Optional and custom-made)
Warranty 1 year
Language English, Arabic, French, Spanish, Russian, Portuguese,Italian
3.Packing Details
Packing Details
Standard Packing
127*48*36(cm) 40(kg)
40*43*76(cm) 10(kg)
2 cartons /piece 50kg
Without Charge
Pallet About 10 pieces About 120USD
Delivery Time 3-15 working days after receiving 30%deposit
Payment T/T, Western Union, Pay pal ,L/C
High Precision Weighing Scale With Body Fat Analyzer AC110V - 220V 50HZ / 60HZ
4.Print information
5. Warranty
1 Year Warranty, We can tell you the reason and ways to solve the problem by video chat. If need
to exchange accessories, we will send free accessories within warranty or send paid accessories
out of warranty. But shipping freight will be paid by customer
High Precision Weighing Scale With Body Fat Analyzer AC110V - 220V 50HZ / 60HZHigh Precision Weighing Scale With Body Fat Analyzer AC110V - 220V 50HZ / 60HZ
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Dingheng
Model Number :
DHM-800Z
Certification :
CE ROHS EMC
Place of Origin :
Zhengzhou city
MOQ :
1pcs
Price :
1700USD/PCS
Contact Supplier