AC110V-220V 50HZ/60HZ
Products Weight :
50kgs
Warranty :
1 year
Name :
body fat analyzer machine
Description
1. Product Introduction
DHM-800Z Ultrasonic Physical Checkup Machine can automatically measure the height, weight, blood
pressure, heart rate, fat percentage, fat mass,body composition (custom-made), body temperature
(custom-made), blood oxygen (custom-made) and Blood Suger(custom-made). At the same time it can
display the BMI value and connect with the computer for archiving.
for measuring height and precise sensor for measuring weight. It is also equipped with 8 inch or 10 inch LCD
measurement results, which greatly improves the efficiency and quality of physical checkup.
Ultrasonic Weighing Scale With Body Fat Analyzer AC110V - 220V 50HZ / 60HZ
2.Technical Parameters
Material Iron
Origin Zhengzhou ,China
Self-weight 50kg
Self-height 235cm
Working Voltage AC110V-220V 50Hz/60Hz
Standby Power 10w
Weight Measurement 1-500kg
Height Measurement 80-200cm
Accuracy 0.5cm/0.1kg
Main Function
  • Height ,weight ,BMI
  • Blood pressure , heart rate
  • Fat mass, basal metabolism
  • Coin or paper money operated(optional)
  • Voice broadcast and Printing the measuring result by thermal printer
  • Temperature(Optional and custom-made)
  • Body Composition (Optional and custom-made)
  • blood oxygen (Optional and custom-made)
  • 19 inch LCD Advertisement Screen(Optional and custom-made) and 8 inch Touch Screen
  • Land wheel (Optional and custom-made)
Warranty 1 year
Language English, Arabic, French, Spanish, Russian, Portuguese,Italian
3.Packing Details
Packing Details
Standard Packing
127*48*36(cm) 40(kg)
40*43*76(cm) 10(kg)
2 cartons /piece 50kg
Without Charge
Pallet About 10 pieces About 120USD
Delivery Time 3-15 working days after receiving 30%deposit
Payment T/T, Western Union, Pay pal ,L/C
4.Print information
5. Question
  • Are you manufacture or trading company?
We are the manufacture, specialist in ultrasonic height and weight machine
  • Do you accept ODM or OEM?
Yes, we do. We accept customization, like logo, packing, language.
  • What’s about after-services?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Dingheng
Model Number :
DHM-800Z
Certification :
CE ROHS EMC
Place of Origin :
Zhengzhou city
MOQ :
1pcs
Price :
1700USD/PCS
Contact Supplier