Samsung UN60F7500
MOQ :
3pcs
Price :
Packaging Details :
original packing with box
Delivery Time :
4-7 days
Payment Terms :
payment: bank transfer T/T, western union , money gram
Supply Ability :
90pcs
Description
Product Highlights
2D & 3D Full HD 1920 x 1080p Resolution
Clear Motion Rate of 960
Micro Dimming Contrast Technology
Quad Core Processor for Multitasking
Built-in Wi-Fi & Full Web Browser
Access to Samsung Smart Hub & Apps
Smart Interaction 2.0 & Smart Evolution
S-Recommendation, MHL Adapter & AllShare
Built-in Pop-up Camera for Skype Calling
Includes Four Pairs of 3D Active Glasses
Display
Screen Size (Diagonal) 60"
Panel Type LED LCD
Aspect Ratio 16 : 9
Pixel Resolution 1920 x 1080
Refresh Rate 240 Hz
Viewing Angle(H x V) Not Specified By Manufacturer
Video
Video System ATSC, Clear QAM, NTSC
HDTV Compatibility 1080 p
1080 i
720 p
480 p
480 i
TV Tuner Yes
3D Yes
Speaker
Sound Stereo
Subwoofer No
Power Not Specified By Manufacturer
Orientation SRS TruSurround XT
Dolby Digital Yes
Connectivity
Inputs/Outputs 4x HDMI Audio/Video In
1x RCA Component Video In
2x RCA Composite Video In
2x RCA Stereo (L/R) Audio In
3x USB 2.0 Audio/Video/Photo In
1x Ethernet LAN In
Convenience
Media Player Not Specified By Manufacturer
Wi-Fi Built-in
Menu Language English, Spanish, French
Remote Control Yes
Wall Mountable VESA
General
Power Requirements 110-120 VAC, 60 Hz
Power Consumption Not Specified By Manufacturer
Energy Star Compliant Version 6.0
Dimensions (WxHxD) 53.2 x 30.4 x 1.4" / 135.13 x 77.22 x 3.56 cm without stand
53.2 x 34.1 x 14.8" / 135.13 x 86.61 x 37.59 cm with stand
Bezel Not Specified By Manufacturer
Weight 42.3 lb / 19.19 kg without stand
48.1 lb / 21.82 kg with stand
Send your message to this supplier
Send Now
Samsung UN60F7500 60" Full HD Smart 3D Ultra Slim LED TV(7500 Series)