72V200AH
Model :
72V200AH
AH :
48V200AH,60V200AH,72V200AH
Description
Product Description:
IP67 Water Dust Resistance Electric Lithium Ion Golf Cart Batteries 48v 60V 72V 200AH
Features:
  • Product Name: Golf cart Lithium Battery
  • Water Dust Resistance: IP67
  • Charge Current: 22A
  • Capacity: 100Ah
  • Rated: 51.2V155Ah7936Wh
  • Continuous Charge Current: 15A-30A
  • High Capacity Golf Cart Lithium Pack
  • Eco-Friendly Golf Cart Lithium Battery
  • Simple maintenance
Technical Parameters:
Bms Integrated & Inbuilt In The Battery
Model 72V200AH
Charge Current 22A
Charging Voltage
Water Dust Resistance IP67
Rated 72V200AH
Rated Voltage 72V
Continuous Charge Current
Months Self Discharge <3%
Warranty 3 Years
Applications:
Support and Services:
FAQ:
Q: What is the brand name of the Golf cart Lithium Battery?
A: The brand name is Link-W.
Q: What is the model number of the Golf cart Lithium Battery?
A: The model number is Li-ion Battery-6.
Q: Where is the Golf cart Lithium Battery manufactured?
A: The Golf cart Lithium Battery is manufactured in China.
Q: What is the minimum order quantity for the Golf cart Lithium Battery?
A: The minimum order quantity for the Golf cart Lithium Battery is 100 pieces.
Q: What is the price range for the Golf cart Lithium Battery?
A: The price range for the Golf cart Lithium Battery is USD0.08-0.1/WH.
Q: What are the packaging details for the Golf cart Lithium Battery?
A: The Golf cart Lithium Battery is packed and palletized.
Q: What is the delivery time for the Golf cart Lithium Battery?
A: The delivery time for the Golf cart Lithium Battery is 10-25 work days.
Q: What are the payment terms for the Golf cart Lithium Battery?
Q: What is the supply ability for the Golf cart Lithium Battery?
A: The supply ability for the Golf cart Lithium Battery is 150-300 pieces per work day.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Link-W
Model Number :
Li-ion Battery-6
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100PCS
Price :
USD0.08-0.1/WH
Packaging Details :
Packing and palletizing
Contact Supplier
video