72V200AH
Water Dust Resistance :
IP67
Charge Current :
22A
Weight :
30kg
AH :
48V200AH,60V200AH,72V200AH
Description
Product Description:
72V 200AH Golf cart Lithium Battery with Charger  Ip Rating IP65 Big Power in Small Size
Our High Capacity Golf Cart Lithium Pack has a continuous charge current of 220A, allowing for quick and efficient charging, so you can get back on the course in no time. The 3-year warranty gives you peace of mind, knowing that you're protected from any manufacturing defects.
Applications:
Support and Services:
FAQ:
Q1: What is the brand name of this Golf cart Lithium Battery?
A1: The brand name of this Golf cart Lithium Battery is Link-W.
Q2: What is the model number of this Golf cart Lithium Battery?
A2: The model number of this Golf cart Lithium Battery is Li-ion Battery-6.
Q3: What is the minimum order quantity for this Golf cart Lithium Battery?
A3: The minimum order quantity for this Golf cart Lithium Battery is 100PCS.
Q4: What is the price range of this Golf cart Lithium Battery?
A4: The price range of this Golf cart Lithium Battery is USD0.08-0.1/WH.
Q5: What are the payment terms for purchasing this Golf cart Lithium Battery?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Link-W
Model Number :
Li-ion Battery-6
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100PCS
Price :
USD0.08-0.1/WH
Packaging Details :
Packing and palletizing
Contact Supplier