ER14250M
Certification :
CE SGS ROSH MSDS,UL CE RoHS FCC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100PCS
Price :
Negotiable
Supply Ability :
100,000pcs per day
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
standard/ customise
Voltage :
3.6V
Capacity :
800mAh
Size :
14.5mm*25mm
Application1 :
Smart Locks
Application2 :
Detectors
Application4 :
Digital Control Machine
Shape :
Cyclindrical
Battery type :
LiSOCl2,Primary Battery
Type :
spiral type,Energy Type,Li/SocL2 battery
Application :
Electronic Toys,Flashlight,laptop etc,photo frame,Ammeter
Color :
blue,Black Pink purple blue PVC
Warranty :
More than 18 months
Package :
Industrial Package
Storage life :
10 years
Description
LS14250M Li SOCl2 Lithium Primary Battery 1/2AA Size R6 ER14250M 800mAh For CNC Machine Tools
3.6V LS14250M Li-SOCl2 1/2AA Size R6 ER14250M lithium primary battery 800mAh For CNC Machine Tools Touch Screen
Technical specifications:
Characteristcs ER14250M
Nominal capacity
800mAh
Nominal voltage
3.6V
Max.continuous current
100mA
Max.pulse current capability
250mA
Weight
Approx.11g
Dimension
Ø14.5*25.5mm
Operating temperature Range
-60℃ ~+85℃
Features
1. High continuous discharge current and current pulses.
2. High energy density, 430Wh/Kg.
3. Open circuit voltage above 3.65V for single cell.
4. Wide range of operating temperature(-55°C~+85°C).
5. Stable voltage and current over 95% of the cell capacity is discharged at high plateau voltage.