ER14335 2/3AA 3.6V Li-SOCl2 battery SL361 TL4955 XL055H 3UM3-2/3R6-2/3AA with tabs
Technical specifications:
Battery Technology Lithium thionyl chloride / LiSOCL2
Battery structure High capacity type
Nominal Voltage 3.6V
Nominal Capacity 1200mAh
Open circuit voltage 3.66V (at +20°C)
Cut off Voltage 2.0V
Max. Constant Current 300mA
Max. Pulse Current 500mA
Operating Temperature -55°C~+85°C/-67°F~+185°F
Storage Life ≥10 years
Self – Discharge Rate: <1% per year
External Diameter (Max) 14mm
External Height (Max) 33.5mm
Weights 13g
Features
1.High continuous discharge current and current pulses.
2.High energy density, 430Wh/Kg.
3.Open circuit voltage above 3.65V for single cell.
4.Wide range of operating temperature(-55°C~+85°C).
5.Stable voltage and current over 95% of the cell capacity is discharged at high plateau voltage.
6.Long operating time (over 8 years) for continuous low current discharge with high current pulses.
Application
The battery have wide applications:
Utility water/ Gas Meter, Automatic Meter Reading;
Medical Equipment, CMOS memory backup, Tracking Systems,Remote Monitory Systems;
Law Enforcement (RFID), Earthquake Detectors, Digital Control Devices, Electronic Toll Tags;
Scientific Instruments, Portable Communication Equipment, Military Radio Stations;
and other electric powered devices requiring small size, high capacity batteries.
Packaging & Shipping
Packing:
Tray bulk, Blister card, PVC shrink, Gift-Box, Nude packing, OEM packing, etc.
Shipping:
Leadtime is 3-20 working days for normal orders.
Pictures:
We can add the Pin, wire and connector on the battery according to requirement
Why Choose us?
Company Advantages:
High quality batteries:
Better service:
Our Certifications:
Our Workshop