ER32L100
Certification :
CE SGS ROSH MSDS,UL CE RoHS FCC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100PCS
Price :
Negotiable
Supply Ability :
100,000pcs per day
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
standard/ customise
Voltage :
3.6V
Capacity :
1900mAh
Size :
32.9*10mm
Application1 :
Oil prospecting equipment
Application2 :
petroleum exploration equipment
Application4 :
Visonic Alarm Sirens
Shape :
Button,coin,wafer
Battery type :
LiSOCl2,Primary Battery
Type :
spiral type,Energy Type,Li/SocL2 battery
Application :
Electronic Toys,Flashlight,laptop etc,photo frame,Ammeter
Color :
blue,Black Pink purple blue PVC
Warranty :
More than 18 months
Package :
Industrial Package
Storage life :
10 years
Description
Battery Description:
Battery Model: ER32L100/ 1/6D size Battery Brand: SER or OEM
Battery Capacity: 1700mAh ( at 1mA,under 25℃, 2.0V cut-off) Dimension: 32.9*10mm
Open Circuit Voltage: 3.6V Load Voltage: 3.2V
Max continuous current 10mA ( to get 50% of capacity with 25℃, 2.0V cut-off) Max Discharge current 20mA(1s pulse to 3.0V)
Working temperature: -55~+85℃ Storage Life: 10 years
Storage condition: clean, cool (preferably below +20℃, not exceeding +30℃), dry and ventilated
High light:
Coin Li-SOCL2 bobbin type batteries ER32L100 1/6 D 3.6V Nickel Pins for Menory Backup AMR
High Temperature wafer type ER32100T 1/6 D Primary Lithium Thionyl Chloride Battery button Cell Battery ER32L100 3.6V buckle type
Compatibility:
Main Features:
1. High and stable working voltage
The standard voltage is 3.6V and the working voltage maintains an obvious stability during the entire service life; more than 90% of the battery capacity is output on a high-voltage platform with almost constant voltage;
2. Wide temperature range
Can be used at temperatures between -55°C and 85°C.
3. High energy density
The specific energy of lithium-thionyl chloride battery is as high as 700Wh/kgL.
4. Better storage life and reliability
has been confirmed to be stored for more than 10 years at room temperature.
5. The manufacturing process of stainless steel shell and metal-glass hermetic welded structure.
6. good security, safety
Does not contain mercury, cadmium, lead and other heavy metals, no environmental hazards.
Warning:
Applications:
Main applications:
Main Applications:
1. Utility meter (water, electricity, gas meter and AMR)
2. Alarm or security equipment (smoke alarm system and detector)
3. GPS system, GSM system
4. Real-time clock, Car electronics
5. Digital control machine
6. Wireless and other military equipment
7. Remote monitoring systems
8. Signal lights and the post indicator
9. Back-up record power, Medical equipment
Pictures: