LCDA2260E+LC110H3185
Brand Name :
Lichuan
Place of Origin :
Guangdong, China
Certification :
ce
MOQ :
1 set
Price :
Phase :
3
Type :
Hybrid
Current / Phase :
6.4A
Warranty :
3 months ~ 1 year
Motor Step/angle :
1.2 degree
Motor Length :
185mm
Motor Holidng torque :
16N.m
Motor Motor weight :
9KG
Driver voltage input :
220-230VAC
Driver Maximum current :
6A
Driver Subdivision range :
200 ~ 51200ppr
Driver Impulse response limit frequency :
200KHZ
MACH3 :
Support
Description
Packing List
NO.
Product Name
Model / Description
Quantity
1
Lichuan 3ph Nema42 closed loop stepper motor
LC110H3185
1
Lichuan 3phase closed loop stepper drive
LCDA2260E
Encoder Cable
Standard (3m)
AC 220V Nema42 16Nm Closed Loop Stepper Motor Driver CNC LCDA2260E+LC110H3185 LCDA2260E
Products Description
3 phase Closed-loop Stepper Drive LCDA2260E
Lichuan 3-phase digital Hybrid Servo Drive
Product Model
LCDA2260E
Product Size
202 x 139 x 75mm
Product Weight
1.33KG
Alarm Output
stand by
Power Range
AC:220V
Subdivision Range
Adjustable on the drive
Current Range
Peak current 6A
Pulse Forml:Pulse + direction
Drice Motor:Three-phase 86 closed-loop stepper motor
Max Pluse Response Frequency:200KHZ(Pulse Width Greater than 2.5μs)
Signal voltage:Default + V5,connected to +V12/V24 requires series resistor
Three-phase 110mm closed-loop stepper motor
Model
LC110H3185
Weight(kg)
9KG
Length(mm)
185mm
Holding Torque(N.m)
16N.m
Phase Current(A)
6.4A
Rotational Inertia(g.cm²)
13560
Phase Resistance(Ω)
1.89
Step Angle(°)
1.2
Shaft Diameter(mm)
φ19
Shaft Extension(mm)
Keyway 6 x 30
Shaft Length(mm)
40mm
Phase Inductance(mH)
8.73
Lead wire(No.)
3
Application Area
Recommend Products
Certifications
Our Advantages
FAQ
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Model Number :
LCDA2260E+LC110H3185
Brand Name :
Lichuan
Place of Origin :
Guangdong, China
Certification :
ce
MOQ :
1 set
Price :
Contact Supplier