High Lumen All-in-One Solar Street Light with LiFePO4 Battery & Remote Control | 4800–12000LM
Quick Detail:
  • Long-lasting LiFePO4 Battery – 75,000–180,000 mAh for reliable 12–15 hrs lighting per night.
  • High-Efficiency Solar Panel – 80W–160W monocrystalline silicon panels with up to 22% conversion efficiency.
  • Cost-Effective & ROI-Friendly – Low maintenance, energy-saving, with payback in 1–2 years.
Description:
All-in-one solar street lights with LiFePO4 battery, 4800–12000 lumens, remote + sensor control, 80W–160W monocrystalline panel, 12–15 hrs runtime.
Specifications:
Model
Battery Capacity
LED Beads (pcs)
Solar Panel
Lamp Body Material
Beam Angle
Lumen
Controller
Charging Time
Working Time
Control Mode
Lamp Size (mm)
Solar Panel Size (mm)
L812–4P
75,000 mAh LiFePO4
42×4 = 168P 5054
80W monocrystalline 6V
Die-cast aluminum + PC
70–160°
4800 lm
RZ1240
4–6 hrs
12–15 hrs
Remote + Light Control + Sensor
1010×455
L812–5P
90,000 mAh LiFePO4
42×5 = 210P 5054
100W monocrystalline 6V
Die-cast aluminum + PC
6600 lm
RZ1240
4–6 hrs
12–15 hrs
120W monocrystalline 18V
Zhenyuan M360
160W monocrystalline 18V