JK60HS88-3008B
Certification :
CE, ROHS,ISO9001
Place of Origin :
Jiangsu, China (Mainland)
MOQ :
3-10pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T , paypal , Western Union, L/C
Supply Ability :
100000pcs/month
Delivery Time :
For samples , 7-15 days / For batch , 15-25days
Packaging Details :
with export carton . big quantity with pallet
Type :
Nema24 Stepper Motor
Holding Torque :
3N.m
Stepper Angle :
1.8 dregee
Motor Diameter :
60mm
Phase :
2
Motor length :
88mm
Current :
3.0A
Shaft diameter :
8mm, 6.35mm
Resistance :
1.5Ω
Shaft length :
24mm,15mm
Inductance :
6.8mH
Usage :
CNC
MOQ :
10pcs
Description
2 phase 1.8 degree 3Nm 60mm dual shaft cnc Nema34 Hybrid Stepper Motor 60HS88-3008B
1) Product Description and images
3Nm 60mm Dual Shaft Cnc Nema 34 Hybrid Stepper Motor 60HS88-3008B
2) Product DataSheet
Genaral Specification:
Item Specifications
Step Angle 1.8°
Temperature Rise 80℃max
Ambient Temperature -20℃~+50℃
Insulation Resistance 100 MΩ Min. ,500VDC
Dielectric Strength: 500VAC for 1minute
Shaft Radial Play 0.02Max. (450g-load)
Shaft Axial Play 0.08Max. (450g-load)
Max. radial force 75N (20mm from the flange)