JKBLD300
Certification :
CE, ROHS,ISO9001
Place of Origin :
Jiangsu, China (Mainland)
MOQ :
3-10pcs
Price :
Payment Terms :
T/T , paypal , Western Union, L/C
Supply Ability :
100000pcs/month
Delivery Time :
For samples ,3-7 days / For batch , 10-15days
Packaging Details :
with export carton . big quantity with pallet
Model No. :
JKBLD300
Supply voltage :
18VDC - 50VDC
current :
0A - 35A
weight :
350g
Motor Hall Sensor Angle :
120°/240°
Suitable Motor Speed :
0-20000rpm
Phase :
three phase
Motor type :
DC Motor
Product name :
BLDC motor driver
Description
Nema 23 300W 3Phase Brushless Dc Motor Driver JKBLD300 With CE ROHS For CNC Machine
Description:
The JKBLD300 is a high performance, cost-effective 3 phase BLDC motor drive
which can provide power output 300VA max. The design is based on advanced DSP
technology and feature high torque, low noise, low vibration, PID speed loop, PID
current loop, over current protection, over load protection.
Electrical Specifications:
Parameter Min Rated Max Unit
Motor Hall Sensor Angle 120°/240°
DC Power Input 18 48 50 V
Drive Current Output 0 15 35 A
Suitable Motor Speed 0 20000 rpm
Hall Sensor Voltage 4.5 5 5.5 V
Hall Sensor Current 20 mA
External Potentiometer 10K Ω
Connection Definition:
Mark Definition
DC+/DC- DC Power Input (DC24V~DC48V)
U,V,W Motor lead wire
Hu,Hv,Hw Hall sensor lead wire
REF+ Hall sensor power supply +
VCC External potentiometer power supply +
SV External potentiometer
COM Public (low level)
F/R Direction: High level/CW Low Level/CCW
EN Enable: High Level/Stop Low Level/Run
BRK Quick Brake: High Level/Stop Low Level/Run
SPEED Speed signal output
ALARM Alarm signal output
Speed Adjustment Instruction:
A. Motor speed adjusted by the internal potentiometer
B. Motor speed adjusted by the external potentiometer
C. Motor speed adjusted by analog signal 0V~+5V input
D. Motor speed adjusted by analog signal 0V~+10V input
E. Motor speed adjusted by PWM input:
Pulse duty ratio 10%-90% / Speed linear modulation
Pulse rate: 1K-10K/ pulse amplitude 5V
Motor Speed Quick Response Setting:
RV OP/CL Connected (user setting):
PID Closed loop-Motor quick response
OP/CL Disconnected (factory setting):
NO PID Closed loop-Motor normal response
Lead Wire Connection:
Take care of the sequence of U,V,W
Nema 23 dc motor 3 Phase Brushless DC Motor Controller Driver 300W  48VDC , JKBLD300 Motor Driver For CNC MachineNema 23 dc motor 3 Phase Brushless DC Motor Controller Driver 300W  48VDC , JKBLD300 Motor Driver For CNC Machine
Our service
We do also manufacture other products,such as
Stepper motor; stepper motor with gearbox.
linear stepper motor,closed loop stepper motor,stepper motor with brake,stepper motor driver;
Brushless dc motor; bldc motor with gearbox,bldc motor driver;
brush dc motor,spindle motor,ac servo motor kit,couplings,pulley,power supply and so on.
Send your message to this supplier
Send Now
Nema 23 dc motor 3 Phase Brushless DC Motor Controller Driver 300W 48VDC , JKBLD300 Motor Driver For CNC Machine
Ask Latest Price
Brand Name :
Jkongmotor
Model Number :
JKBLD300
Certification :
CE, ROHS,ISO9001
Place of Origin :
Jiangsu, China (Mainland)
MOQ :
3-10pcs
Price :
Contact Supplier