FF450R12KT4
Place of Origin :
Original
MOQ :
1pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
10000pcs Per Mouth
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
10 Pcs/Box
Category :
Transistors - IGBTs - Single
Collector-Emitter Voltage :
±1200V
Condition :
New and Original
Current :
20A
Description :
IGBT 1200V 9.6A 62.5W TO220-3
Family :
Transistors - IGBTs - Single
Manufacturer :
Renesas Electronics America
Mounting Style :
Screw
Package Type :
Module
Part Number :
FF450R12ME4
Payment :
T/T
Switching Frequency :
20kHz
Description
IGBT Modules IGBT 1200V 450A Power Igbt Module
FF450R12KT4 	power module igbt 450a 1200v High Voltage Igbt Power Supply Module N-CH 1.2KV 580A
Features
1:High Power Handling: The FF450R12KT4 module boasts a maximum voltage rating of 1200V and a current rating of 450A, allowing it to efficiently handle high power levels in a variety of applications.
3:Reliable Switching: The FF450R12KT4 operates at a switching frequency of 20kHz, providing precise and rapid switching capabilities, which is crucial for high-performance power electronics.
Applications:
Date Sheet
Product Attribute Attribute Value
Infineon
Product Category: IGBT Modules
IGBT Silicon Modules
Dual
1.2 kV
2.1 V
580 A
400 nA
2.4 kW
62 mm
- 40 C
+ 150 C
Tray
Brand: Infineon Technologies
Height: 30.5 mm
Length: 106.4 mm
Maximum Gate Emitter Voltage: 20 V
Mounting Style: Chassis Mount
Product Type: IGBT Modules
Subcategory: IGBTs
Technology: Si
Width: 61.4 mm
Part # Aliases: SP000370613 FF450R12KT4HOSA1
Unit Weight: 12 oz
Transportations & Payments
FAQ
Shipping:
1, We can shipping all over the world by DHL, UPS, FEdex, TNT and EMS.The packaging is very
safe and strong. Please nitfy me you have any special needs
2, It will take around 3-5 days to reach your hands.
Product Type & condition:
be, promptly updated.So please consult the stock situation when you inquire.
Buyer Reading:
1. Please confirm receipt of products if the items you received,and if the goods was damaged please
contact us immediately. send the photo to us that we can check and give you best solution
2. We only guarantee delivery in time but we couldn't control the express delivery time. Our related
sales person will be responsible to send the AWB for the delivered goods in the next workday.
you can check the AWB in the website which we send to you. For the AWByou also can call to the
local branch of the express company in your company.
Pre-sales service :
1. Our team design and make solutions based on different requirements from different customers.
2. We provide 24-hours service,and every message you quote inquiry will be replied within12 hours
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
INFINEON
Model Number :
FF450R12KT4
Place of Origin :
Original
MOQ :
1pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Supplier