FF450R12KT4
Place of Origin :
Original Factory
MOQ :
1 pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram,Google pay
Supply Ability :
2000pcs Per Mouth
Delivery Time :
3-5work days
Packaging Details :
10Pcs/Tube
Product Category: :
IGBT Modules
Certification: :
IGBT Modules N-CH 1.2KV 580A
Warranty :
180 Day
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post\TNT
Package :
Tray
Unit Weight :
12g
Description
62mmC-SeriesmodulewithfastTrench/FieldstopIGBT4andEmitterControlledHEdiode
FF450R12KT4 Power Transistor Module N-CH 1.2KV 580A FastTrench/FieldstopIGBT4
Applications
Parametrics FF450R12KT4
Configuration Dual
Dimensions (width) 61.4 mm
Dimensions (length) 106.4 mm
Housing 62 mm
IC(nom) / IF(nom) 450 A
IC max 450 A
Qualification Industrial
Technology IGBT4 - T4
VCE(sat) (Tvj=25°C typ) 1.75 V
VF (Tvj=25°C typ) 1.7 V
Voltage Class max 1200 V
Features
  • Superior solution for frequency controlled inverter drives
  • UL/CSA Certification with UL1557 E83336
  • Operating temperature up to 150°C
  • Optimized switching characteristic like softness and reduced switching losses
  • Existing packages with higher current capability
  • RoHS compliant
  • Flexibility
  • Optimal electrical performance
  • Highest reliability
FF450R12KT4 IGBT Power Module N-CH 1.2KV 580A FastTrench / Fieldstop IGBT4
Trading Guides
Shipping Delivery period
For in-stock parts, orders are estimated to ship out in 3 days.
Once shipped, estimated delivery time depends on the below carriers you chose:
DHL Express, 3-7 business days.
DHL eCommerce,12-22 business days.
FedEx International Priority, 3-7 business days
EMS, 10-15 business days.
Registered Air Mail, 15-30 business days.
Shipping rates
After confirming the order, we will evaluate the shipping cost based on the weight of the goods
Shipping option
We provide DHL, FedEx, EMS, SF Express, and Registered Air Mail international shipping.
Shipping tracking
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
Returning
warranty
Returning
Ordering
Payment
T/T,PayPal, Credit Card includes Visa, Master, American Express.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Infineon Technologies
Model Number :
FF450R12KT4
Place of Origin :
Original Factory
MOQ :
1 pcs
Price :
Negotiate
Payment Terms :
Contact Supplier