EP4CE6F17C8N
MOQ :
1
Price :
Based on current price
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
In stock
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
anti-static bag & cardboard box
Number of LABs/CLBs :
392
Number of Logic Elements/Cells :
6272
Total RAM Bits :
276480
Number of I/O :
179
Number of Gates :
Voltage - Supply :
1.15V ~ 1.25V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case :
256-LBGA
Supplier Device Package :
256-FBGA (17x17)
Description
EP4CE6F17C8N IC FPGA 179 I/O 256FBGA Intel
Product Details
EP4CE6F17C8N Description
EP4CE6F17C8N Features
■ Low-cost, low-power FPGA fabric:
■ 6K to 150K logic elements
■ Up to 6.3 Mb of embedded memory
■ Up to 360 18 × 18 multipliers for DSP processing intensive applications
■ Protocol bridging applications for under 1.5 W total power
■ Cyclone IV GX devices offer up to eight high-speed transceivers that provide:
■ Data rates up to 3.125 Gbps
■ 8B/10B encoder/decoder
■ 8-bit or 10-bit physical media attachment (PMA) to physical coding sublayer (PCS) interface
■ Byte serializer/deserializer (SERDES)
■ Word aligner
■ Rate matching FIFO
■ TX bit slipper for Common Public Radio Interface (CPRI)
■ Electrical idle
■ Dynamic channel reconfiguration allowing you to change data rates andprotocols on-the-fly
■ Static equalization and pre-emphasis for superior signal integrity
■ 150 mW per channel power consumption
■ Flexible clocking structure to support multiple protocols in a single transceiver block
■ Cyclone IV GX devices offer dedicated hard IP for PCI Express (PIPE) (PCIe) Gen 1:
■ ×1, ×2, and ×4 lane configurations
■ End-point and root-port configurations
■ Up to 256-byte payload
■ One virtual channel
■ 2 KB retry buffer
■ 4 KB receiver (Rx) buffer
■ Cyclone IV GX devices offer a wide range of protocol support:
■ PCIe (PIPE) Gen 1 ×1, ×2, and ×4 (2.5 Gbps)
■ Gigabit Ethernet (1.25 Gbps)
■ CPRI (up to 3.072 Gbps)
■ XAUI (3.125 Gbps)
■ Triple rate serial digital interface (SDI) (up to 2.97 Gbps)
■ Serial RapidIO (3.125 Gbps)
■ Basic mode (up to 3.125 Gbps)
■ V-by-One (up to 3.0 Gbps)
■ DisplayPort (2.7 Gbps)
■ Serial Advanced Technology Attachment (SATA) (up to 3.0 Gbps)
■ OBSAI (up to 3.072 Gbps)
■ Up to 532 user I/Os
■ LVDS interfaces up to 840 Mbps transmitter (Tx), 875 Mbps Rx
■ Support for DDR2 SDRAM interfaces up to 200 MHz
■ Support for QDRII SRAM and DDR SDRAM up to 167 MHz
■ Up to eight phase-locked loops (PLLs) per device
■ Offered in commercial and industrial temperature grades
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer Intel / Altera
Product Category FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Series Cyclone® IV E
Product Cyclone IV E
Packaging Tray
Mounting-Style SMD/SMT
Tradename Cyclone IV
Package-Case 256-LBGA
Operating-Temperature 0°C ~ 85°C (TJ)
Mounting-Type Surface Mount
Voltage-Supply 1.15 V ~ 1.25 V
Supplier-Device-Package 256-FBGA (17x17)
IC Number of Gates -
Number-of-I-O 179 I/O
Number-of-LABs-CLBs 392
Number-of-Logic-Elements-Cells 6272
Total-RAM-Bits 276480 Bits
Maximum Operating Temperature + 70 C
Operating temperature range 0 C
Operating-Supply-Voltage 1 V to 1.2 V
Maximum-Operating-Frequency 200 MHz
Package-Case FBGA-256
Input/output 179 I/O
Number-of-Logic-Array-Blocks-LABs 392
Number-of-Logic-Elements 6272 Logic Elements
Total-Memory 270 kbit
Mfr Intel
Package Tray
Product-Status Active
Total-RAM-Bits 276480
Number-of-I-O 179
Voltage-Supply 1.15V ~ 1.25V
Package-Case 256-LBGA
Base-Product-Number EP4CE6
Functional compatible component
Form,Package,Functional compatible component
Manufacturer Part# Description Manufacturer Compare
EP4CE6F17C8N
Programmable Logic
Field Programmable Gate Array, 392 CLBs, 472.5MHz, 6272-Cell, PBGA256, 17 X 17 MM, 1 MM PITCH, LEAD FREE, FBGA-256 Intel Corporation EP4CE6F17C8N vs EP4CE6F17C8N