LQ121K1LG52
Place of Origin :
Korea
MOQ :
1
Price :
pls contact us
Payment Terms :
T/T, Western Union,PAPLY,BANK TRANSFER
Supply Ability :
1000
Delivery Time :
5-8 work days
Packaging Details :
standard Packaging
Diagonal Size :
12.1inch
Luminance :
400 cd/m² (Typ.)
Operating Temperature :
-30 ~ 80 °C
Storage Temperature :
-30 ~ 80 °C
Viewing Angle :
80/80/65/80 (Typ.)(CR≥10)
Light Source :
WLED , 50K hours , With LED Driver
Description
Untouchability 12.1 Inch LQ121K1LG52 400Cd/M² Sharp Panel
Description of Sharp LCD Panel
LQ121K1LG52 is a 12.1 inch diagonal a-Si TFT-LCD display screen product from Sharp, with a built-in WLED backlight, With LED Driver, without touch screen. On the basis of latest version datasheet LD-22Z02G which was released out on 6 7 2017, LQ121K1LG52 supports display 1280(RGB)×800 (WXGA) with aspect ratio of 16:10 (W:H), whose pixels are arranged in RGB Vertical Stripe.
Sharp LQ121K1LG52 Mechanical Details
Pixel Features : Pixel Format 1280(RGB)×800 [WXGA] Dot Pitch 0.068×0.204 mm (H×V)
Configuration RGB Vertical Stripe Pixel Pitch 0.204×0.204 mm (H×V) [124PPI]
Mechanical Size : Display Area 261.12×163.2 mm (H×V) Bezel Area 264.3×167.2 mm (H×V)
Outline Dim. 278×184 mm (H×V) Outline Depth 8.6/9.6 (Typ./Max.) mm
Outline Features : Form Factor Flat Rectangle Orientation Landscape type
Aspect Ratio 16:10 (H:V) Shape Style
Holes & Brackets : Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel
Other Features : Weight 550g (Typ.) Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Sharp LQ121K1LG52 Optical Details
Basic Information : Brightness 400 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle 80/80/65/80 (Typ.)(CR≥10) Optical Mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing Direction 6 o'clock Response Time 30 (Typ.)(Tr+Td) (ms)
Color Performance : Chromaticity Wx:0.310; Wy:0.335 Color Numbers 16.2M (6-bit + FRC)
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio 70% sRGB 92% coverage
Adobe RGB 71% coverage DCI-P3 73% coverage
Rec.2020 52% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)