NT116WHM-N11
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
KOREA
MOQ :
1 Piece
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
500PCS/DAY
Delivery Time :
1-3 Working Days
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Diagonal Size :
11.6 inch
Active Area :
256.125×144 mm
Type :
a-Si TFT-LCD
Frequency :
60Hz
Description
NT116WHM-N11 BOE Industrial LCD Displays with 256.125×144 mm Active Area Contrast Ratio 500:1 (Typ.)
NT116WHM-N11 Basic Information
Panel Model NT116WHM-N11
Panel Brand BOE
Descrition a-Si TFT-LCD ,11.6 inch, 1366×768
Panel Type a-Si TFT-LCD
Operating Temperature 0 ~ 50 °C
Storage Temperature -20 ~ 60 °C
Remarks for Lenovo
NT116WHM-N11 Mechanical Features
Dot Resolution 1366(RGB)×768 (WXGA)
Pixel Configuration RGB Vertical Stripe
Pixel Density 135 PPI
Aspect Ratio 16:9 (H:V)
Form Factor Flat Rectangle Display
Dot Pitch 0.0625×0.1875 mm (H×V)
Pixel Pitch 0.1875×0.1875 mm (H×V)
Weight 235g (Max.)
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Active Area 256.125×144 mm (H×V)
Outline Dimension 268×168 mm (H×V)
Outline Depth 3.6 (Max.) mm
Shape Style Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm)