CLAA040JC06CW
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan,Korea
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal
Supply Ability :
100 PCS PER DAY
Delivery Time :
1-3 Working Days
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Brand :
Industrial LCD Displays
Panel Model :
CLAA040JC06CW
Brightness :
400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :
300:1 (Typ.)
Display Colors :
16.7M (8-bit)
Response Time :
25 (Typ.)(Tr+Td)
Panel Type :
a-Si TFT-LCD , Panel
Panel Size :
4.0 inch
Description
CLAA040JC06CW 4.0 inch Industrial LCD Displays 16.7M 8bit Frequency 60Hz
Panel Brand : CPT
Panel Model : CLAA040JC06CW
Panel Type : a-Si TFT-LCD , Panel
Panel Size : 4.0 inch
Resolution : 480(RGB)×272 , WQVGA
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Active Area : 87.84×49.776 mm
Outline : 98.3×62.6 mm
Brightness : 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 300:1 (Typ.)
Display Colors : 16.7M (8-bit)
Response Time : 25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle : 65/65/45/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Frequency : 60Hz
Lamp Type : WLED
Signal Interface : Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , 50 pins
Input Voltage : 3.3V (Typ.)
CLAA040JC06CW Mechanical Feature
Panel Size : 4.0 inch
Dot Resolution : 480(RGB)×272 (WQVGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 138 PPI
Aspect Ratio : 16:9 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.061×0.183 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.183×0.183 mm (H×V)
Weight : 56g (Typ.)
Active Area : 87.84×49.776 mm (H×V)
Bezel Area : 90.6×52.7 mm (H×V)
Outline Dimension : 98.3×62.6 mm (H×V)
Outline Depth : 5.05±0.3 mm
Landscape or Portrait : Landscape type
Touch Panel : Without
CLAA040JC06CW Backlight System
Lamp Position : Edge light type (Bottom side)
Lamp Type : WLED
Lamp Voltage : 23.1/25.5V (Typ./Max.)
Lamp Current : 23mA (Typ.)
Lamps Power Consumption : 531.3mW (Typ.)
Interface Type : Included in panel signal interface
Lamp Driver Board : No
Our service
• Long lasting product cycle for continuity thru all phases of project rollouts and servicing
• Easy-to-install console, Open Frame chassis-mount display
• Slim dimensions enable better enclosure designs
• Multiple mounting options (100mm VESA mount and side brackets)
• All steel construction provides rugged frame for public use environments
• Two independent touch points (with Windows 7 OS)
• Improved power efficiency and reduced consumption
• TUV, CE, UL, CUL, FCC-B, RoHS, and IPX1 approvals
Details Pictures for CLAA040JC06CW
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Industrial LCD Displays
Model Number :
CLAA040JC06CW
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan,Korea
MOQ :
1
Payment Terms :
Contact Supplier