YSK140-375-6A11
Application :
Window Air Conditioner
Power :
1/2HP 375W
Shaft :
Double Shaft
ROT :
REVERSIBLE
Single Speed :
1075RPM
Voltage :
460V
Product Name :
Description
460V 1/2HP Single Phase Asynchronous Fan Motor For Air Conditioner
Application:
1. Portable air conditioner, movable air conditioner, mobile air conditioner
2. Window air conditioner
3. Commercial air conditioner
4. Air curtain
5. Fresh air ventilation
Benefits:
1. Low noise
2. High efficiency
3. Reliable
4. Low vibration
Parameters:
Frame size Φ140
208-230VAC/115VAC/460VAC, 60Hz input
4, 6 pole