17 Piece Hole Saw Kit 64HRC-69HRC Metal Holesaw For Stainless Steel
Product Attributes
Attribute Value
End-face tolerance Less Than 0.1mm
Teeth Material M3 High Speed Steel (M42 HSS Co8% Is Available)
Size 5/8"(16mm),3/4"(19mm),7/8"(22mm),1"(25mm),1-1/8"(29mm),1-1/4"(32mm),1-3/8"(35mm),1-1/2"(38mm),1-3/4"(44mm),2"(51mm),2-1/4"(57mm),2-1/2"(64mm),2-11/16"(68mm),3"(76mm); 2PC Arbors;1PC Adapter;1PC Extension Bar
Runout Less Than 0.75mm
HRC of teeth 64-69HRC
Teeth Type Variable Pitch Teeth
Surface Finish Painting
Product Description
17PC Bi Metal Hole Saw Set / HSS Hole Saw Cutter Set 64-69HRC
Features:
  • Product Name: Bi-metal hole saw
  • HRC of teeth: 64-69HRC
  • Surface Finish: Painting
This HSS Bi-metal hole saw features a bi-metal core drill bit with teeth made from M3 High Speed Steel (M42 HSS Co8% is available). The teeth have an HRC of 64-69HRC and the end-face tolerance is less than 0.1mm. The surface finish is painted and it can be used for drilling stainless steel, nail-embedded wood, metal, aluminium, casting materials, wood, plastic materials, gypsum board, and more.
Technical Parameters:
Product Name Bi-metal hole cutter
Runout Less Than 0.75mm
Cutting Depth 38mm/44mm/47mm