5KWH/10KWH
Certification :
ISO ,MSDS , UN38.3
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
up to 1 GWH yearly
Delivery Time :
around 20 working days
Packaging Details :
wooden case
Nominal Voltage :
51.2v
Material :
LiFePO4
Backup Power :
Yes
Application :
Solar Energy Storage Systems
Nominal Capacity :
100ah/200AH
Protection Class :
IP65
Capacity :
5.12 kWh
The Discharge Rate :
1C
Keywords :
Wall mounted Battery Home System
System Type :
Wall-mounted
Power Output :
5 kW continuous, 10 kW peak
Description
Home Energy Storage 48v200ah Lithium Powerwall Battery 5kwh 10kwh 15kwh Lithium Solar Batteries
Home Energy Storage Battery 48v200ah Powerwall Lifepo4 Battery 5kwh 10kwh 15kwh
Wall-Mounted & Space-Saving
Slim, compact design for easy wall installation—perfect for residential or office settings.
Safe and Stable LiFePO₄ Technology
Built with Grade A lithium iron phosphate cells for excellent thermal stability and safety.
Long Service Life
Delivers up to 8000 deep charge-discharge cycles, ensuring over 10 years of reliable operation.
Advanced Battery Management System (BMS)
High Energy Density
Strong Charge and Discharge Performance
Supports high current input and output for rapid charging and consistent power delivery.
Scalable Design
Easily expandable—supports parallel connection of up to 16 units to meet higher energy demands.
Smart Communication Options
Compatible with RS485/CAN protocols and supports optional Wi-Fi or Bluetooth app-based monitoring.
Wide Operating Temperature Range
Engineered to perform reliably in temperatures ranging from -20°C to 60°C.
Maintenance-Free Operation
Sealed, self-contained design requires no daily maintenance—just install and power on.
SPECIFICATIONS :
Model HY5KWH HY10KWH
Energy 5120WH 10240WH
Nominal Voltage (V) 51.2V 51.2V
Rated Capacity (Ah) 100Ah 200Ah
Chemistry Lithium iron phosphate (LiFePo4)
Design Life More than 10 years
Cycle Life More than 8000 cycles at 80% DOD.
Communication Protocol CAN , RS485
Display LED Display
Scalable(Parallel Function) Yes, Maximum 16 Packs
Max. Charging Current 100A 200A
Max. Continue Discharging Current 100A 200A
Battery Dimensions (MM) 565*445*124mm 748*525*230mm
Weight Approx: 45kg Approx: 75kg
Outer Package Material Power Coated steel case IP60
Operating Temperature Charging: 0 to +50℃ Discharging: -20 to +60℃ Storage: -20 to +60℃