614V100AH
Certification :
UN38.3 . MSDS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
USD5999~6299
Payment Terms :
T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
1 GWH
Delivery Time :
30 working days
Packaging Details :
wooden case
Voltage :
614 V
Energy :
61 kWh
Description
Custom Made 614V 100AH 60KWH High Voltage Battery Energy Storage System
High Voltage Stackable Design Supports 153.6 V to 972.8V configurations with integrated high-voltage BMS, delivering superior energy conversion efficiency and powerful system compatibility.
Features :
  • Environment-friendly modules are pollution-free and non-toxic
  • System noise is reduced using an adoptive self-cooling mode
  • Performs well under discharge and shallow charge
Specification :
High Voltage Battery System–96V/192V
Model HYR96–100-H HER96–200-H HYR192–100-H HYR192–200-H
Nominal Voltage 96V 96V 192V 192V
Nominal Capacity 100Ah 200Ah 100Ah 200Ah
Energy 9.6kwh 19.2kwh 19.2kwh 38.4kwh
Cycle Life ≥6000T@80%DOD,0.5C/0.5C,25℃
Charge Voltage 108V 108V 216V 216V
Standard Charge Current 50A 100A 50A 100A
Max.Charge Current 100Ah 200A 100A 200A
Discharge Cut-off Voltage 78V 78V 156V 156V
Discharge Current 50A 100A 50A 100A
Max.Discharge Current 100Ah 200A 100A 200A
Discharge Temperature -20~55℃
Charge Temperature 0~55℃
Storage Temperature -10~45℃
Communication RS485 / CAN
Display LCD
Terminal Anderson / Connector
Designed Life 10 years
Waterproof IP 54
Weight 100kg 180kg 180kg 355kg
Dimension 600*600*800mm 600*900*800mm 600*600*1200mm 600*900*1200mm
Applications :
Communication base station , Data center , Home energy storage system , RV
Why Lithium Iron Phosphate (LiFePO4)
  • Faster charging and efficient discharging are possible with LiFePO4
  • Higher capacities compared to lead-acid other ordinary chemistries.
  • LFP has no memory effect like the Nickel battery counterparts
Packaging & Shipping
We can arrange Door to Door delivery service for small orders or samples .
Company Information
  • Residential energy storage systems
  • Commercial and industrial energy storage solutions
  • Power batteries for various vehicles and industrial machinery
  • Ultra-low temperature batteries for extreme environments
HEYI ENERGY – A globally recognized manufacturer of lithium battery and solar energy products.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
HEYI
Model Number :
614V100AH
Certification :
UN38.3 . MSDS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
USD5999~6299
Contact Supplier
video