ESS 300V100AH 30KWH High Voltage Lifepo4 Battery Energy Storage System
High Voltage Stackable Design Supports 153.6 V to 972.8V configurations with integrated high-voltage BMS, delivering superior energy conversion efficiency and powerful system compatibility.
Features :
  • Environment-friendly modules are pollution-free and non-toxic
  • System noise is reduced using an adoptive self-cooling mode
  • Performs well under discharge and shallow charge
Specification :
High Voltage Battery System–96V/192V
Model HYR96–100-H HER96–200-H HYR192–100-H HYR192–200-H
Nominal Voltage 96V 96V 192V 192V
Nominal Capacity 100Ah 200Ah 100Ah 200Ah
Energy 9.6kwh 19.2kwh 19.2kwh 38.4kwh
Cycle Life ≥6000T@80%DOD,0.5C/0.5C,25℃
Charge Voltage 108V 108V 216V 216V
Standard Charge Current 50A 100A 50A 100A
Max.Charge Current 100Ah 200A 100A 200A
Discharge Cut-off Voltage 78V 78V 156V 156V
Discharge Current 50A 100A 50A 100A
Max.Discharge Current 100Ah 200A 100A 200A
Discharge Temperature -20~55℃
Charge Temperature 0~55℃
Storage Temperature -10~45℃
Communication RS485 / CAN
Display LCD
Terminal Anderson / Connector
Designed Life 10 years
Waterproof IP 54
Weight 100kg 180kg 180kg 355kg
Dimension 600*600*800mm 600*900*800mm 600*600*1200mm 600*900*1200mm