FT-36PGM555
Brand Name :
FUTENG
Standard Export Carton & Customzied
Continuous Current(A) :
about 110mA-550mA
Efficiency :
65%-73%
Torque :
1-180kgf.cm, 20/28/21/27(g.cm)
Type :
Gear Motor
Usage :
Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home
Warranty :
3 months ~ 1 year
Geared motor model :
FT-36PGM555
Gear box size :
36mm
Voltage :
1-24V
Speed :
1rpm-600rpm
Rotating speed :
5000/12000/6000/9000(rpm)
Rated voltage :
6v/12v/24v
Current :
45/90/21/43(mA)
Output :
0.88/2.96/1.12/2.2(w)
Description
Product Description
FT-36PGM555 high torque low rpm 24v 12v dc electric motor planetary gear motor
Brand
FUTENG
Motor type
Planetary motor
Model number
FT-36PGM555
Voltage
12 / 24V
Electric current
12V 1.3A /24V 0.8A
Power
12V 16.5W / 24V 24W
Torque
0.2NM- 1.4 NM
Rotating speed
11-2160rpm
Weight
479g
Shaft
D6*25mm, D8*25mm