FT-42PGM4260
Certification :
CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949
Place of Origin :
China
MOQ :
1000 Pieces
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
Delivery Time :
15-30 days/Negotiable
Packaging Details :
Standard Export Carton & Customzied
Continuous Current(A) :
about 110mA-550mA
Efficiency :
65%-73%
Speed(RPM) :
2rpm-600rpm
Commutation :
Brush
Construction :
Permanent Magnet
Torque :
1-180kgf.cm, 20/28/21/27(g.cm)
Type :
Gear Motor
Usage :
Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home
Warranty :
3 months ~ 1 year
Geared motor model :
FT-42PGM775-514K
Gear box size :
42mm
Voltage :
1-24V
Rotating speed :
5000/12000/6000/9000(rpm)
Rated voltage :
6v/12v/24v
Current :
45/90/21/43(mA)
Output :
0.88/2.96/1.12/2.2(w)
Description
Product Description
High Torque Long Life Span FT-42PGM4260 42mm Brushless Planetary Gear Motor Intelligent Robotic Lawn Mower Walking Motor
Brand
Futeng /Customer’s Brand
Model
FT-42PGM4260
Name
DC Planetary Geared Brushless Motor
Voltage
12V / 24V/3-24 Can Be Customized
Power
2/3/5/10W/ Can Be Customized
No-load Speed
2.5-600RPMCan Be Customized
No-load Current
20-1600mA Can Be Customized
Shaft Diameter
Ф12MM Can Be Customized
Maximum Torque
400KG.CM
Weight
800g(APPROX)
Whether to adjust the speed
Yes
Whether forward or reverse
Yes
Product Feature:
Product Advantages
Features: Small size, high strength, low noise long life
Function: Provide lower speed, larger torque.
Advantage: Simplify space, increase torque, reduce speed rpm.
Important Notes
1. Motors are not allowed to be used beyond the limit of stall torque.
2. Please choose the power supply (DC: 12V/24V) reasonably according to the input voltage of the product.
4. It is recommended to refer to the rated torque when selecting the model.
5. Damage to the internal components may occur when approaching/exceeding the limit of stall torque.
6. Reducing the motor speed will in a decrease in output torque.
Packaging & Shipping
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
FUTENG
Model Number :
FT-42PGM4260
Certification :
Place of Origin :
China
MOQ :
1000 Pieces
Price :
Negotiable
Contact Supplier