FT-24PGM2430
Certification :
CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949
Place of Origin :
China
MOQ :
1000 Pieces
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
Delivery Time :
15-30 days/Negotiable
Packaging Details :
Standard Export Carton & Customzied
Gear Motor Type :
FT-24PGM2430
Gear Box Diameter :
24mm Diameter
Gear Materials :
Full Steel
Rated Voltage :
12v 24v 48v Customized
Rated Speed RPM :
1-500 Customized
Rated Torque :
3-600kgf.cm Customized
Output Shaft :
D-Cut , Round Customized
Gear Ratio :
Industry Applications :
Samples MOQ :
1-100 pieces
MOQ :
Name :
DC Planetary Gear Motor
Description
Brand
Futeng /Customer’s Brand
Model
FT-24PGM2430
Name
DC Planetary Geared Brushless Motor
Voltage
12V / 24V/3-24 Can Be Customized
Power
2/3/5/10W/ Can Be Customized
No-load Speed
2.5-500RPMCan Be Customized
No-load Current
20-250mA Can Be Customized
Shaft Diameter
Ф6MM Can Be Customized
Maximum Torque
150KG.CM
Weight
100g(APPROX)
Whether to adjust the speed
Yes
Whether forward or reverse
Yes
Product Feature
Product Advantages
Features: Small size, high strength, low noise long life
Function: Provide lower speed, larger torque,self-locking.
Advantage: Simplify space, increase torque, reduce speed rpm.
Can Be Cuatomized
Products Application
Important Notes
1. Motors are not allowed to be used beyond the limit of stall torque.
2. Please choose the power supply (DC: 2V/24V) reasonably according to the input voltage of the product.
4. It is recommended to refer to the rated torque when selecting the model.
5. Damage to the internal components may occur when approaching/exceeding the limit of stall torque.
6. Reducing the motor speed will in a decrease in output torque.
Standard Export Carton & Shipping time:
DHL: 3-5 working days ;
UPS: 5-7 working days;
TNT: 5-7 working days;
FedEx: 7-9 working days;
EMS: 12-15 working days; China
Post: Depends on ship to which country;
Sea: Depends on ship to which country
FAQ
Q:1.What kind of motors you can provide?
A: For now, we mainly provide permanent magnet brushed dc motors (including vibration motors, low voltage dc motors and high voltage dc motors) with diameter range in 6~80mm and also Dia10~80mm size gear motors.