DR20-5-5X/200YM
Certification :
ISO
Place of Origin :
German
MOQ :
1
Payment Terms :
Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability :
100
Delivery Time :
2 weeks
Packaging Details :
wooden box
Parameter :
Specification
Order Code​ :
R900597233
Max. Reduced Pressure​ :
200 bar
Max. Operating Pressure (P, A, B)​ :
315 bar
Fluid Temp. Range​ :
-20°C to +80°C
Description
Parameter
Specification
Order Code
R900597233
Type
Stacked Proportional Pressure Reducing Valve
Manufacturer
Rexroth
Max. Reduced Pressure
200 bar
Nominal Size / Flow
NG 20 / ~250 l/min
315 bar
Control Type
Proportional Solenoid (OBE)
Control Signal
PWM (24V DC typical)
Mounting
Sandwich plate, NG20 (ISO 7368)
Fluid Temp. Range
-20°C to +80°C
Viscosity Range
10 to 400 mm²/s