4WE6HB6X/EG24N9K4
Certification :
ISO
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Payment Terms :
Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability :
100
Delivery Time :
2 weeks
Packaging Details :
wooden box
Media Temperature​ :
-20°C to +70°C (for oil)
Viscosity Range​ :
10 to 400 mm²/s
Duty Cycle​ :
100% (continuous)
Drain Port (Y)​ :
1x M14x1.5
Ports (P, A, B, T)​ :
4x M5x0.8 threaded
Description
Rexroth 4WE6HB6X/EG24N9K4 Solenoid Directional Valve - Technical Specifications
Parameter
Specification
Model
4WE 6 HB 6X/EG24N9K4
Order No.
R900553670
Type
4/3-way, 3-position
Center Position
HB (P connected to B, A connected to T in neutral)
Nominal Size
6 mm
Max. Operating Pressure
315 bar
Rated Flow
Approx. 30 L/min (at Δp = 5 bar)
Solenoid Data
24V DC, 22W (Standard)
Voltage Code
EG24N9K4
Electrical Connection
DIN 43650 plug (with LED)
Manual Override
Standard
Coil Protection
IP65 (with plug)
Mounting Interface
ISO 4401-03-02-0-05 (CETOP 3)
Ports (P, A, B, T)
4x M5x0.8 threaded
Drain Port (Y)
1x M14x1.5
Standard Seals
NBR
Suitable Media
Mineral oils (HL/HLP), HFA, HFB, HFC, HFDR
Media Temperature
-20°C to +70°C (for oil)
Viscosity Range
10 to 400 mm²/s
Duty Cycle
100% (continuous)