DR20G5-4X/100YM
Certification :
ISO
Place of Origin :
German
MOQ :
1
Payment Terms :
Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability :
100
Delivery Time :
2 weeks
Packaging Details :
wooden box
Recommended Viscosity Range​ :
10 to 400 mm²/s (cSt)
Order Code​ :
R900417545
Maximum Reduced Pressure​ :
100 bar (1450 psi)
Fluid Temperature Range​ :
-20°C to +80°C (-4°F to 176°F)
Mounting Interface Standard​ :
ISO 7368 for Size NG20
Description
Parameter Category
Specification
Manufacturer & Type
Rexroth DR Series, Proportional Pressure Reducing Valve
Order Code
R900417545
Model Designation
DR 20G5-4X/100YM
- DR: Stacked Pressure Reducing Valve
- 20: Nominal Size NG20 (ISO 7368)
- G5-4X: Specific control spool and design variant
- 100: Max. Controlled Reduced Pressure = 100 bar
- Y: Proportional Solenoid
- M: With On-Board Electronics (OBE)
Hydraulic Data
Maximum Reduced Pressure
100 bar (1450 psi)
Maximum Operating Pressure (Ports P, A, B, T)
315 bar (4568 psi)
Nominal Flow Rate (Qn)
Approx. 250 l/min (66 US gpm) @ Δp 5 bar
Recommended Viscosity Range
10 to 400 mm²/s (cSt)
Fluid Temperature Range
-20°C to +80°C (-4°F to 176°F)
Mechanical Data
Mounting Type
Sandwich/Stacked Plate Valve
Mounting Interface Standard
ISO 7368 for Size NG20
Port Connections
Threaded ports for pipe connections (specific thread type to be confirmed from subplate)
Electrical Data
Solenoid Type
Proportional Solenoid with integrated OBE (On-Board Electronics)
Standard Control Signal
PWM (Pulse Width Modulation)
Typical Operating Voltage
24 V DC (common standard)
Electrical Connector
DIN 43650 Form A (or flying lead option)
Application Notes
Primary Function
Typical Uses
Key Feature
The "100" rating indicates a lower, specialized maximum controlled pressure for applications not requiring high force.