DR30-5-5X/200YM
Certification :
ISO
Place of Origin :
German
MOQ :
1
Payment Terms :
Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability :
100
Delivery Time :
2 weeks
Packaging Details :
wooden box
Order Code​ :
R900597158
Model Designation​ :
DR 30-5-5X/200YM
Max. Set Reduced Pressure​ :
200 bar
Nominal Size (ISO 7368)​ :
NG 30
Operating Fluid Temp. Range​ :
-20°C to +80°C
Description
Parameter Category
Specification
Manufacturer & Model
Rexroth Pressure Reducing Valve
Order Code
R900597158
Model Designation
DR 30-5-5X/200YM
Valve Type
Stacked Proportional Pressure Reducing Valve
Max. Set Reduced Pressure
200 bar
Nominal Size (ISO 7368)
NG 30
Max. Operating Pressure (Ports P, A, B, T)
315 bar
Nominal Flow (Reference)
Approx. 400 l/min (at Δp ~5 bar)
Control Type
Proportional Solenoid with Integrated On-Board Electronics (OBE)
Control Signal
PWM (Pulse Width Modulation), typically 24V DC
Mounting
Stacked / Sandwich Plate, NG30 Interface Subplate
Hydraulic Fluid Type
Mineral Oil (e.g., HL, HLP)
Recommended Viscosity Range
10 to 400 mm²/s
Operating Fluid Temp. Range
-20°C to +80°C