DR30-5-5X/315YM
Certification :
ISO
Place of Origin :
German
MOQ :
1
Payment Terms :
Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability :
100
Delivery Time :
2 weeks
Packaging Details :
wooden box
Model Designation​ :
DR 30-5-5X/315YM
Max. Set Reduced Pressure​ :
315 bar
Viscosity Range​ :
10 to 400 mm²/s
Fluid Temperature Range​ :
-20°C to +80°C
Country of Origin​ :
Germany
Description
Parameter Category
Specification
Manufacturer & Model
Rexroth (Rexroth) Stacked Proportional Pressure Reducing Valve
Order Code
R900596814
Model Designation
DR 30-5-5X/315YM
Valve Type
Stacked Proportional Pressure Reducing Valve
Max. Set Reduced Pressure
315 bar
Nominal Size (ISO 7368)
NG 30
Max. Operating Pressure (Ports P, A, B, T)
315 bar
Nominal Flow (Reference)
Approx. 400 l/min (at Δp ~5 bar)
Control Type
Proportional Solenoid with Integrated On-Board Electronics (OBE)
Control Signal
PWM (Pulse Width Modulation), typically 24V DC
Mounting
Sandwich Plate, NG30 Interface (ISO 7368)
Hydraulic Fluid
Mineral Oil (HL, HLP grades recommended)
Viscosity Range
10 to 400 mm²/s
Fluid Temperature Range
-20°C to +80°C